Bültenler

Borsalar Güne Yatay Başladı

Aralık 12, 2023 • 2 dakika okuma süresi
Borsalar Güne Yatay Başladı

Wall Street’in Fed’in para politikasını ne zaman gevşetmeye başlayabileceğine dair ipuçları aramak için bir başka enflasyon verisini incelediği güne borsalar yatay başladı.

Bugün açılışta; Dow Jones 0,03%, S&P 500 0,26% ve Nasdaq 0,17% geriledi. 

📍 Ne Oldu?

Bugünün en merakla beklenen gündemi olan enflasyon, kasım ayında yıllık bazda 3,1%, aylık bazda ise 0,1% arttı. Yıllık tüketici fiyatları ekonomist beklentilerine paralel gelirken, aylık rakam ise konsensüsün hafif üzerinde geldi. Değişken gıda ve enerji fiyatlarının hariç tutulduğu çekirdek enflasyon da ekonomist beklentileri doğrultusunda yükseldi.

Söz konusu veri, yatırımcıların güçlü bir yılı yüksek bir noktada bitirmeye çalıştığı bir dönemde geldi. Dow, S&P 500 ve Nasdaq Composite üç günlük bir kazanç serisi yakaladı ve altı hafta üst üste kazanç elde etti. 

👀 Ne Dediler? 

FWDBONDS baş ekonomisti Christopher Rupkey, “Tabii ki piyasa ne yapacağını bilmiyor çünkü teknik olarak enflasyon bu ay 0,3%’lük çekirdek TÜFE beklentilerini karşıladı. Ancak bu, Fed yetkilileri için iyi bir veri değil, yine de en azından pandemiden kaynaklanan fiyat artışı sona ermiş olabilir.” yorumunu yapıyor. 

Buraya Dikkat!

Yatırımcılar şimdi dikkatlerini Fed’in yarın yapacağı politika açıklamasına çevirecek. Wall Street büyük ölçüde merkez bankasının faiz oranlarını sabit tutmasını bekliyor. Ancak faiz indirimlerinin ne zaman gelebileceğine dair sinyaller için Başkan Jerome Powell’ın yorumları da izlenecek. 

📊 Hisse Hareketleri

Lucid Group (LCID) hisseleri, elektrikli araç üreticisinin CFO Sherry House’un görevden ayrıldığına ilişkin açıklamalarının ardından 8%’e yakın geriledi.

Oracle (ORCL) analist beklentilerinin altında kalan bilançosuyla 10% değer kaybetti. Şirket, 13,05 milyar dolarlık konsensüsün altında, 12,94 milyar dolarlık bir gelir açıkladı. 

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC

Midas Bülten’e abone ol, finansal gündemi takip et.

Midas Uygulamasını İndirin

Parça Hisse

Ücretsiz Canlı Veri

Düşük İşlem Ücreti