Bültenler

Borsalar, Güne Ekside Başladı

October 6, 2023 • 2 dakika okuma süresi
Borsalar, Güne Ekside Başladı

Eylül ayında ABD istihdam verisinin beklentilerin üzerinde gelmesiyle Hazine tahvili getirilerindeki artış, borsalara olumsuz yansıdı.

Bugün açılışta; Dow Jones 0,41%, S&P 500 0,55% ve Nasdaq 0,57% geriledi.

📍 Ne Oldu?

ABD Çalışma Bakanlığı, ABD ekonomisinin eylül ayında 336 bin kişiye istihdam sağladığını açıkladı. Dow Jones tarafından yapılan ankete katılan ekonomistler bu rakamın 170 bin olmasını bekliyordu. 

Verinin açıklanmasının ardından gösterge 10 yıllık Hazine tahvilinin getirisi, 12 baz puandan fazla artarak bu hafta başında görülen 16 yılın en yüksek seviyesine yaklaştı. 

İstihdam rakamları, yatırımcılar arasında FED’in enflasyonu kontrol altına almak için faiz oranlarını daha uzun süre yüksek tutması gerekeceği yönündeki endişeleri artırdı.

👀 Ne Dediler? 

Vital Knowledge’dan Adam Crisafulli “336 bin rakamı korkunç ve FED’in faizleri kolayca 25 baz puan daha artırabileceği ve uzun bir süre yüksek bir seviyede tutabileceği anlamına geliyor. Faizler yukarı yönlü risklerle karşı karşıya kalmaya devam edecek ve bu gerçekleştiği sürece hisselerin hiç şansı yok.” yorumunu yapıyor.  

📊 Hisse Hareketleri

Hazine tahvili getirilerindeki artışın ardından teknoloji devleri Nvidia (NVDA) ve Meta Platforms (META) 1%’in üzerinde, Tesla (TSLA) ise 3% geriledi. Tahvil getirilerindeki güçlü görünüm enerji hisselerini de vurdu ve NextEra Energy (NEE), Dominion Energy (D) ve Sempra (SRE) 1% değer kaybetti. 

Levi Strauss (LEVI), 2023 genelinde yönelik satış beklentisini düşürdü ve hisseler 4% düştü.

Borsalar, Güne Ekside Başladı

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC