Bültenler

Borsalar, FED’in Faiz Artırmama İhtimalini Fiyatlıyor

March 14, 2023 • 2 dakika okuma süresi
Borsalar, FED’in Faiz Artırmama İhtimalini Fiyatlıyor

Borsalar, önümüzdeki hafta yapılacak para politikası komitesi toplantısında FED’in herhangi bir faiz artırımı yapmama ihtimalini fiyatlıyor.

Seeking Alpha yazarlarından Mike Zaccardi, “Devlet politikasına yön verenlerin hafta sonu attığı hızlı adımlar borsa yatırımcılarına ılımlı bir güvence vermiş olsa da finansal açıdan başka bir sıkıntıya girip girmeyecekleri ve ne zaman girecekleri konusunda büyük bir belirsizlik var. Bölgesel bankalar dün sert düşüşle işlem görürken, güvenilir teknoloji hisseleri bol miktarda kazanç getirdi. Sağlık Hizmetleri, Temel Tüketim Malları ve Kamu Hizmetleri sektörlerindeki gibi defansif şirketler dün güçlü performans gösterdi.” ifadelerini kullandı.

CME FedWatch aracına göre borsalar, bu ayın son günlerinde yapılması planlanan para politikası komitesi toplantısında 25 baz puanlık faiz artırımı olasılığını 54,6% ve herhangi bir faiz artırımı kararı çıkmama olasılığını 45,4% olarak fiyatlıyor.

Faiz artırım beklentilerinin hangi seviyede olduğuna bakıldığında, mart toplantısında 50 baz puanlık bir faiz artırımı olasılığı geçen hafta borsalar tarafından 80% olarak görülüyordu.

FED’in yaklaşan toplantısında vereceği faiz kararının tüyolarını alabilmek için bugün açıklanacak olan tüketici fiyat endeksi raporu bekleniyor.

Enflasyon göstergesinde aylık bazda 0,4%’lük bir artış öngören ekonomistler, ocak ayında 5,6% olan yıl bazındaki çekirdek enflasyon oranının 5,5%’e düşmesini bekliyor.

Borsalar, FED’in Faiz Artırmama İhtimalini Fiyatlıyor

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Seeking Alpha