Bültenler

Borsalar Fed’den Destek Buldu

Kasım 29, 2023 • 3 dakika okuma süresi
Borsalar Fed’den Destek Buldu

Borsalar, yatırımcıların Fed’in gösterge faiz oranlarındaki artış kampanyasını sonlandırdığına dair yenilenen umutlarıyla yükseldi. 

Bugün açılışta; Dow Jones 0,27%, S&P 500 0,64% ve Nasdaq 0,86% yükseldi. 

📍 Ne Oldu?

Büyük endeksler hafta başında hafif geriledikten sonra güçlü kasım rallisine devam etti. Bugünkü artışta Fed yetkililerinin faiz indirimlerinin başlayabileceği sinyali veren açıklamaları etkili oldu.

Fed guvernörü Christopher Waller, bugün yaptığı açıklamada mevcut para politikasının enflasyonu merkez bankasının 2%’lik hedefine düşürme için yeterince kısıtlayıcı göründüğünü söyledi. Waller, enflasyonun gelecek aylarda da düşmeye devam etmesi durumunda faiz indirimlerinin yeniden gündeme gelebileceğini belirtti. 

Nitekim, CME FedWatch aracına göre, piyasalar Fed’in faiz oranlarını önümüzdeki bahar kadar erken bir tarihte düşürebileceğine işaret ediyor.

Waller’ın bu yorumları yatırımcı iyimserliğini artırdı ve hisse piyasalarını canlandırarak endekslerin kasım ayına artıda tamamlayacağına işaret etti. S&P 500 ve Dow kasım ayında şimdiye kadar sırasıyla 8,6% ve 7,2%, Nasdaq da 11,1% değer kazandı. 

👀 Ne Dediler? 

Vital Knowledge kurucusu ve başkanı Adam Crisafulli, “Piyasalar Waller’ın Fed’i konumlandırdığı yerin çok ilerisinde. Şimdi sadece bir soru var: Fed önümüzdeki yıl beklenen faiz indirimleri konusunda tekrar agresif bir şekilde geri adım atmaya başlayacak mı? Bence şu an ile bir sonraki toplantı arasında alacağımız pek çok önemli ekonomik veri var. Bana göre yatırımcılar bu konuda netlik bekliyor.” yorumunu yapıyor. 

Buraya Dikkat!

Yatırımcılar şimdi bugün kapanış sonrası gelecek Salesforce (CRM) bilançosunu izleyecek. Ekonomik veri tarafında ise yarın gelecek olan kişisel tüketim harcamalarının yanı sıra cuma günü Fed başkanı Jerome Powell’ın açıklamaları takip edilecek. 

📊 Hisse Hareketleri

General Motors (GM) hisseleri, 10 milyar dolarlık bir hisse geri alım programı ve çeyrek dönem temettüsünü 33% artırdığına ilişkin açıklamasının ardından 11% yükseldi. 

Petco (WOOF) yatırımcılarını hayal kırıklığına uğratan üçüncü çeyrek bilançosunun ardından 15% değer kaybetti.

Foot Locker (FL) üçüncü çeyrekte gelir ve kâr beklentilerini aşan bilançosuyla 20%’ye yakın ralli yaptı. Şirket ayrıca, bu yıl zincir mağaza satışlarına yönelik beklentisini yükseltti. 

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC