Bültenler

Borsalar FED Umuduyla Artıda Açıldı

November 2, 2023 • 3 dakika okuma süresi
Borsalar FED Umuduyla Artıda Açıldı

FED’in faiz oranlarını sabit bırakmasının ardından yatırımcıların merkez bankasının faiz artırımı politikasının sonuna geldiği umudundan destek alan borsalar, güne yeşilde başladı. 

Bugün açılışta; Dow Jones 0,93%, S&P 500 1,21% ve Nasdaq 1,31% yükseldi.

📍 Ne Oldu?

Borsaların yükseldiği perşembe günü Hazine tahvili getirileri geriledi ve 10 yıllık Hazine getirisi yaklaşık 14 baz puan düşerek 4,65%’e indi. Bu düşüş, gösterge tahvilin getirisinin geçen ay 5%’i aşmasının ardından gerçekleşti.

Söz konusu hareketler, FED’in dün faiz oranlarını sabit bırakmasının ve ABD ekonomisine ilişkin değerlendirmesini yükseltmesinin ardından geldi. ancak Başkan Jerome Powell, aralık ayındaki toplantıda faiz artırımını ihtimal dışı bırakmadı.

Yatırımcılar bugün ayrıca, enflasyondaki yumuşama ve işgücü piyasasındaki gevşemeye dair yeni işaretleri sindirdi. Dow Jones’un anketine katılan ekonomistlerin 0,7%’lik artış beklentilerine kıyasla işgücü maliyetleri üçüncü çeyrekte 0,8% düştü.

Öte yandan haftalık işsizlik maaşı başvuruları 28 Ekim’de sona eren haftada 217.000’e yükselerek, bir önceki hafta görülen 210.000’in ve Dow Jones’un 214.000’lik konsensüs tahmininin üzerine çıktı.

❗️ Buraya Dikkat!

Yatırımcılar ve piyasalar, işgücü piyasasının görünümüne ilişkin daha fazla ipucu için yarın ekim ayı istihdam verilerini izleyecek.

👀 Ne Dediler? 

Independent Advisor Alliance baş yatırım yetkilisi Chris Zaccarelli, “Powell’ın sert konuşmasını ve piyasaların faiz artırımlarında art arda yaşanan iki ‘atlamayı’ riskli varlıklar için yeşil ışık olarak görmesini engellemek için elinden geleni yapmasını bekliyorduk. Ama FED’in enflasyon konusunda hâlâ endişeli olduğu ve yakın gelecekte faizleri tekrar artırmaktan çekinmeyeceği konusunda bu kadar ayrıntılı bir dil kullanması bizi şaşırttı.” yorumunu yapıyor. 

📊 Hisse Hareketleri

Eli Lilly (LLY), Mounjaro isimli diyabet ilacına yönelik güçlü taleple üçüncü çeyrek bilançosunda beklentilerin üzerinde gelir ve düzeltilmiş hisse başına kâr açıklayarak 7%’nin üzerinde yükseldi. 

SolarEdge (SEDG) hisseleri, hayal kırıklığına uğratan bilançosunun yanı sıra dördüncü çeyreğe ilişkin zayıf beklentiler açıkladı ve hisse 7% geriledi.

Qualcomm (QCOM) mali dördüncü çeyrek bilançosunda analist beklentilerini aşan rakamlarıyla 5% değer kazandı.

Borsalar FED Umuduyla Artıda Açıldı

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC