Bültenler

Borsalar FED Öncesi Karışık Seyrediyor

November 1, 2023 • 2 dakika okuma süresi
Borsalar FED Öncesi Karışık Seyrediyor

Korkunç bir ayı geride bırakan Wall Street FED’in faiz oranlarına ilişkin son politika kararına hazırlanırken, borsalar güne karışık başladı. 

Bugün açılışta; Dow Jones 0,06% düşerken, S&P 500 0,22% ve Nasdaq 0,48% yükseldi.

📍 Ne Oldu?

Piyasalardaki bu hamleler, ABD hükümetinin artan borç yüküne ilişkin endişelerin ortasında Hazine Bakanlığı’nın gelecekteki tahvil satışlarının boyutuna ilişkin planlarını detaylandırmasının ardından geldi. 

Yatırımcıların beklentilerine paralel açıklanan planlar kapsamında Hazine, önümüzdeki hafta 112 milyar dolarlık borçlanma ihalesi düzenleyecek. Hazine’nin açıklamasının ardından 10 yıllık Hazine tahvilinin getirisi hafif geriledi.

Öte yandan ADP dün ekim ayında özel sektör bordrolarının beklenenden daha zayıf geldiğini açıkladı. Şirketler, geçen ay 113 bin işçi istihdam etti ve bu rakam, ekonomistlerin 130 binlik beklentisinin altında kaldı.

Şimdiyse yatırımcılar gözü FED’in son politika açıklaması için Washington’a çevrildi. CME FedWatch aracına göre, merkez bankasının büyük ölçüde faiz oranlarını sabit tutması bekleniyor ve piyasalar, faiz oranlarının mevcut seviyelerde kalma olasılığını 99% olarak fiyatlıyor.

👀 Ne Dediler? 

Bleakley Advisory Group CIO’su Peter Boockvar, “FED’in fonlama oranıyla işi bitti ancak bilançolarıyla kesinlikle bitmedi. Bu, sürekli devam edecek bir sıkılaştırma şekli. Muhtemelen gerçekten sıkıcı bir açıklama olacak ancak perde arkasında parasal sıkılaştırma devam ediyor. Bu, finansal koşulların sıkılaştırılması açısından faiz artışlarının yerini alıyor.” diyor. 

📊 Hisse Hareketleri

WeWork (WE), Wall Street Journal’ın şirketin iflas başvurusuna hazırlandığı haberlerinin ardından 50%’ye yakın geriledi.

Advanced Micro Devies (AMD) hisseleri, şirketin dördüncü çeyreğe yönelik zayıf beklentileriyle piyasa öncesinde 1% geriledikten sonra, 2024 için iddialı veri merkezi satışları öngörüleriyle 4%’ün üzerinde yükseldi. 

Borsalar FED Öncesi Karışık Seyrediyor

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC