Bültenler

Borsalar Fed Gününe Yeşilde Başladı

Aralık 13, 2023 • 2 dakika okuma süresi
Borsalar Fed Gününe Yeşilde Başladı

Fed’in bu akşam saatlerinde açıklayacağı faiz kararı ve takiben başkan Jerome Powell’ın yapacağı açıklamalar öncesi borsalar artıda açıldı. 

Bugün açılışta; Dow Jones 0,03% düşerken, S&P 500 0,06% ve Nasdaq 0,31% yükseldi. 

📍 Ne Oldu?

Yatırımcıların merakla beklediği Fed günü geldi çattı. Merkez Bankasının faiz oranlarını 5,25% ile 5,50% aralığında sabit bırakması bekleniyor. 

Bu toplantının asıl önemli kısmı faiz indirimlerinin ne zaman başlayabileceğine ilişkin ipuçları için Powell’ın yapacağı açıklamalar olacak. Yatırımcılar oldukça umutlu; CME FedWatch aracına göre piyasalar faiz indirimlerinin önümüzdeki ilkbaharda başlayabileceğine inanıyor. 

Ama özellikle Hazine tahvili getirilerindeki düşüş göz önüne alındığında Powell’ın bu senaryoyu destekleyecek açıklamalar yapması pek muhtemel görünmüyor. Ekim ayında 5% seviyesini aşan 10 yıllık Hazine tahvili getirisi, 4,2%’ye geriledi. 

👀 Ne Dediler? 

Charles Schwab yatırım stratejisti Liz Ann Sonders “(Powell) Muhtemel bir yumuşamanın ipuçlarını verebilir. En azından ben, Hazine tahvili getirilerindeki artışın Fed’e destek olduğu açıklamasının ardından bunun tam tersi bir yorum yapıp yapmayacağına odaklanacağım.” diyor. 

📊 Hisse Hareketleri

Tesla (TSLA) hisseleri, ABD güvenlik regülatörlerinin elektrikli araç devinin sürücü destek sistemindeki sorunları çözmek için 2 milyonun üzerinde aracını geri çağırması gerektiği açıklamasının ardından 1%’e yakın değer kaybetti. 

Pfizer (PFE) kanser araştırmaları üzerine çalışan Seagen satın alımının şirket bilançosu üzerindeki olası etkileri konusunda yaptığı uyarının ardından 8% geriledi.

Roblox (RBLX) Wells Fargo’nun şirket hissesini “YÜKSEK PORTFÖY AĞIRLIĞI” notuyla izlemeye başlamasının ardından 2,5% yükseldi. 

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC