Bültenler

Borsalar, FED Gününe Ekside Başladı

Temmuz 26, 2023 • 3 dakika okuma süresi
Borsalar, FED Gününe Ekside Başladı

Yatırımcıların büyük teknoloji şirketlerinden gelen bir dizi bilançoyu sindirdiği ve FED’in temmuz ayı faiz kararına uyandığımız çarşamba gününe borsalar da düşüşle başladı. 

Bugün açılışta; Dow Jones 0,01%, S&P 500 0,16% ve Nasdaq 0,41% düştü.

📍 Ne oldu? 

Borsalarda bir süredir resesyon endişelerinin hafiflemesi ve büyük teknoloji şirketlerindeki olumlu seyirle görülen artış eğilimi, bir dizi bilanço açıklaması ve merakla beklenen FED’in faiz kararı öncesi yerini düşüşe bıraktı. 

Bilançolar tarafında Google’ın (GOOG) ana şirketi Alphabet (GOOGL), bulut gelirlerindeki büyümenin şirketin beklenenden daha iyi bir çeyrek geçirmesine yardımcı olmasıyla 7%’den fazla yükseldi. Microsoft (MSFT), bulut gelirlerindeki büyümenin yavaşladığını açıklamasıyla 3%’ten fazla değer kaybetti.

Öte yandan, Boeing (BA) ve Coca-Cola (KO) da ikinci çeyrek rakamlarını açıkladıktan sonra yükseldi. Boeing, ticari uçak teslimatlarındaki artışı takiben ikinci çeyrekteki güçlü rakamlarıyla açılış öncesinde 3%’ün üzerinde değer kazandı. Coca-Cola, şirketin yılın geri kalanına yönelik beklentilerini yükseltmesinin ardından 1%’in üzerinde yükseldi. Ayrıca AT&T (T) de ikinci çeyrek serbest nakit akışı tahminlerini aşarak 1% arttı.

🔎 Ne dediler?

Enflasyonda düşüşe işaret eden son veriler, yatırımcılarda FED’in temmuz toplantısından sonra faiz artırımını sonlandıracağı yönünde bir iyimserlik dalgası yarattı. CME Group’un FedWatch Aracı, politika yapıcıların bugünkü toplantının sonunda faiz oranlarını çeyrek puan artırma olasılığını 98% olarak gösteriyor. 

UBS analisti Solita Marcelli “Yatırımcılar bugünün faiz artırım döngüsünün sonunu işaret edeceği konusunda çok iyimser olmaktan sakınmalılar.” diyor. 

Buraya Dikkat

Faiz kararının yanı sıra yatırımcılar, bugün yine bilançoları izlemeye devam edecek. Meta Platforms (META), Chipotle (CMG) ve Mattel’in (MAT) kapanışın ardından ikinci çeyreğe yönelik rakamlarını açıklaması bekleniyor. 

📊 Hisse Hareketleri

Alphabet (GOOGL), bulut bilişim segmentindeki büyümeyle Wall Street’in ikinci çeyrek bilanço beklentilerini aştı ve 6%’ın üzerinde artış gösterdi. Şirket ayrıca CFO Ruth Porat’ın başkan ve baş yatırım müdürü olarak yeni bir göreve başlayacağını duyurdu.

Microsoft (MSFT) mali dördüncü çeyreğinde bulut segmentindeki gelir artışının yavaşladığını açıkladıktan sonra yaklaşık 4% değer kaybetti ve beklentilerin altında bir öngörüde bulundu. Ancak yazılım devi, 56,19 milyar dolar gelirle hisse başına 2,69 dolar kâr bildirerek Wall Street tahminlerini aştı. 

PacWest (PACW) Pacific Western adlı yeni bir firma oluşturmak üzere Banc of California tarafından satın alınacağı haberi üzerine 28%’den fazla artış gösterdi. Banc of California (BANC) hisseleri de yaklaşık 6% değer kazandı.

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC

Midas Bülten’e abone ol, finansal gündemi takip et.

Midas Uygulamasını İndirin

Parça Hisse

Ücretsiz Canlı Veri

Düşük İşlem Ücreti