Piyasa Öncesi

Borsalar, FED Etkisinden Çıkamadı

June 21, 2023 • 2 dakika okuma süresi
Borsalar, FED Etkisinden Çıkamadı

FED  Başkanı Jay Powell’ın bugün kongrede yapacağı konuşma öncesi borsalar, geçen hafta neredeyse son bir yılın en yüksek düzeylerini gördükten sonra dün ekside kapandı. 

Dün kapanışta; Nasdaq 0,16%, S&P 500 0,47% ve Dow Jones 0,72% geriledi. 

Analist Yorumu 

Juneteenth Tatili sebebiyle üç günlük hafta sonundan çıkan yatırımcılar, hisselerden kısa vadede uzaklaşmaya başlıyor gibi görünüyor.

Analist Sam Stovall, “Şu an yatırımcıların uzun vadede iyimser ancak piyasa performansı ve sektör liderliği konusunda biraz fazla hevesli davrandıklarını fark etmeye başladıklarını düşünüyorum” yorumunu yapıyor. 

Analist Kent Engelke’ye göre de, yatırımcılar piyasanın son dönemdeki yükselişinin gerçek olup olmadığı konusunda kafa yoruyor olabilir. Engelke, “Bu ralliyi nasıl destekleyebiliriz? Aslında piyasa, kısa vadede yıl sonuna kadar kısa vadeli faiz oranlarının düşeceği inancına dayanarak yükseldi.

Borsayı Hareket Ettirenler

1. Piyasa değeri yüksek (mega-cap) hisselerdeki görece güçlü seyir

2. Beklentinin üzerinde gelen mayıs ayı yeni inşaat verilerinin sindirilmesi

3. ABD Hazine tahvillerindeki düşüş

Öne Çıkan Sektörler

Güçlü: Tüketici Ürünleri

Zayıf: Enerji, Ham madde, Emlak, Finans, Kamu Hizmetleri

Öne Çıkan Hisseler

Alibaba Group (BABA)’un, CEO Daniel Zhang’in görevden ayrılacağı ancak bulut segmentindeki liderliğine devam edeceği açıklamaları sonrası hisse günü 4,5% düşüşle tamamladı. 

Nio (NIO) Çin pazarındaki genel zayıflığa paralel olarak 0,5% geriledi. Goldman Sachs, geçtiğimiz günlerde Çin ekonomisine yönelik büyüme beklentilerini düşürmüştü. 

WeWork (WE) hissedarların terse hisse bölünmesini oy birliğiyle kabul etmesiyle 9,2% dip yaptı. 

Virgin Galactic Holdings (SPCE) geçen haftaki rallisini sürdürerek dünü 27,1% artıda tamamladı. 

Borsalar, FED Etkisinden Çıkamadı

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı