Bültenler

Borsalar Faiz Haftasına Yatay Başladı

Aralık 11, 2023 • 2 dakika okuma süresi
Borsalar Faiz Haftasına Yatay Başladı

Yatırımcılar, merkez bankacılarının faiz oranlarını ne zaman düşürmeye başlayacağına dair herhangi bir sinyal için 2023’ün son Fed toplantısını beklerken, borsalar haftanın ilk gününde karışık açıldı. 

Bugün açılışta; Dow Jones 0,22% artarken, S&P 500 0,10% ve Nasdaq 0,40% geriledi. 

📍 Ne Oldu?

Bu haftanın gündemini merkez bankalarının faiz toplantıları oluşturacak. Çarşamba Fed, perşembe Avrupa, İngiltere ve İsviçre Merkez Bankası gibi para otoriteleri, para politikaları hakkında güncellemeler paylaşacak.

ABD tarafında Fed’in gösterge faiz oranını 5,25%-5,50% aralığında sabit tutması bekleniyor. Başkan Jerome Powell’ın da basın toplantısında enflasyonu düşürme taahhüdünü yinelemesi bekleniyor.

CME Group’un FedWatch aracı, piyasaların mart ayında Fed’in faizleri 0,25 puan düşürme olasılığını 45% olarak fiyatladığını gösteriyor.

Buraya Dikkat

Yatırımcılar ayrıca piyasa hareketlerini ve Fed’in faiz indirimi kararlarını etkileyebilecek önemli enflasyon verilerini de bekliyor. Kasım ayı enflasyonu (TÜFE) yarın, üretici enflasyonu (ÜFE) ise çarşamba günü açıklanacak.

Bilanço cephesinde ise bu hafta Oracle (ORCL), Adobe (ADBE) ve Costco Wholesale (COST) rakamları açıklanacak. 

👀 Ne Dediler? 

E-Trade’den Chris Larkin, “Kimse faiz artırımı beklemiyor ancak beklenenden daha sıcak gelen enflasyon verileri faiz indirimlerinin yakın zamanda geleceği fikrini zedeleyebilir.” yorumunu yapıyor. 

📊 Hisse Hareketleri

Macy’s (M) hisseleri, 5,8 milyar dolarlık bir satın alma teklifinin ardından 16% ralli yaptı.

Pinterest (PINC) hisseleri, RBC’nin şirketin notunu “SEKTÖR ÜSTÜ PERFORMANS” seviyesine taşımasıyla 3,3% yükseldi. Analistler Pinterest’in, 241 milyar dolarlık reklam harcamasını kovalayan internet tabanlı reklam platformlarının değişimini ortaya koyan bir örnek olduğunu belirtti.

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC