Bültenler

Borsalar, Enflasyon Verisi Sonrası Artıda Kapandı

August 11, 2023 • 2 dakika okuma süresi
Borsalar, Enflasyon Verisi Sonrası Artıda Kapandı

ABD borsaları, S&P 500 ve Nasdaq’ta görülen ilk yükselişin ardından, yatırımcıların temmuz ayı enflasyon verisinin (TÜFE) FED’in faiz artırımlarının sonunu getirip getirmeyeceğini değerlendirmesiyle hafif yükseldi. 

Dün kapanışta; Nasdaq 0,12%, S&P 500 0,03% ve Dow Jones 0,15% yükseldi. 

Analist Yorumu 

Hisseler; ABD enflasyon verisinin FED’in faiz artırım kampanyasını sonlandırmaya yakın olabileceği umutlarını artırmasının ardından, dalgalı geçirdiği perşembe gününü mütevazı bir yükselişle kapattı.

ABD tüketici fiyatları, temmuz ayında hem manşet hem de çekirdek bazda 0,2% artarken, her iki ölçüm de ekonomistlerin beklentilerine paralel gerçekleşti. Yıllık bazda manşet fiyatlar 3,2% artarak ekonomistlerin 3,3%’lük tahmininden altında geldi. 

Yatırımcılar, FED’in politika faizini 22 yılın en yüksek seviyesine getirdikten sonra faiz oranlarını artırma döngüsünü bitirip bitirmeyeceğini merak ediyor.

Spartan Capital Securities ekonomisti Peter Cardillo, “Yeni trend bu gibi görünüyor. Piyasa, bir güç merkezi gibi yükseliyor ve seans boyunca hızını kaybediyor. Bence bunu gün içi volatiliteye bağlayabilirsiniz.” diyor.

Borsayı Hareket Ettirenler

1. Piyasa değeri yüksek (mega-cap) hisselerdeki toparlanma

2. Yumuşak iniş senaryosunu destekleyen temmuz ayı enflasyon ve haftalık işsizlik başvuruları verilerinin sindirilmesi

3. S&P 500’ün 4.500 seviyesinin üzerinde tutunamaması

Öne Çıkan Sektörler

Güçlü: İletişim, Ham Madde, Finans, Enerji

Zayıf: Kamu Hizmetleri, Emlak, Sanayi, Tüketici Ürünleri

Öne Çıkan Hisseler

Walt Disney (DIS) hisseleri, şirketin neredeyse tüm aboneliklerinde fiyatları artıracağını duyurduğu ikinci çeyrek bilançosunda karışık sonuçlar açıkladı ve hisse 4,9% yükseldi. 

Capri Holdings (CPRI) hisseleri, Tapestry’nin (TPR) şirketi satın alacağını açıkladıktan sonra 55,7% ralli yaptı. 

Plug Power (PLUG) ikinci çeyrekte Wall Street’in beklentisinin üzerinde kayıplar gördü ve hisseler 15,9% geriledi. 

Alibaba (BABA), ikinci çeyrek gelir ve kârında beklentilerini aşan rakamlar açıkladıktan sonra 4,6% değer kazandı. 

Borsalar, Enflasyon Verisi Sonrası Artıda Kapandı

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı