Bültenler

Borsalar Enflasyon Desteğiyle Yükselişini Sürdürüyor

November 15, 2023 • 3 dakika okuma süresi
Borsalar Enflasyon Desteğiyle Yükselişini Sürdürüyor

ABD borsaları, yatırımcıların umut verici enflasyon verilerinin desteğiyle bir önceki seansta görülen güçlü ralliyi genişletme çabalarıyla güne artıda başladı.

Bugün açılışta; Dow Jones 0,23%, S&P 500 0,27% ve Nasdaq 0,31% yükseldi.

📍 Ne Oldu?

Toptan eşya fiyatlarını ölçen ekim ayı üretici enflasyonu 0,5% düşerek Nisan 2020’den bu yana en büyük aylık düşüşünü kaydetti. Ancak perakende satışların gerilemesi nedeniyle ekonomik verilerin tamamı pek olumlu bir resim çizemedi.

Yine de Wall Street güçlü bir seans geçirmeye devam etti. Öyle ki, S&P 500 ve Nasdaq, nisan ayından bu yana en iyi günlerini geçiriyor.

Bu kazançlar, önemli bir enflasyon ölçütü olan ekim ayı tüketici fiyatlarının, ekonomistlerin 0,1%’lik artış beklentisinin altında gelmesinin ardından geldi. TÜFE, aylık bazda ise yatay seyretti. 

Yatırımcılar dün gelen bu haberi kutladı ve FED’in faiz artırım kampanyasına nihayet son verebileceği umuduyla hisseler dünkü yükselişini sürdürdü.

👀 Ne Dediler? 

Baird yatırım stratejisi analisti Ross Mayfield, “TÜFE verisi temelde piyasanın yapması gereken her şeyi yaptı; yani dezenflasyonist eğilimi, soğuyan ekonomiyi teyit etti ve nihayetinde FED’in Aralık ayında faiz oranlarını tekrar artırma ihtimalini önemli ölçüde azalttı.” diyor.

Mayfield, konut piyasasının şu anda güçlü kalması nedeniyle FED’in yakın vadede herhangi bir faiz indirimine gideceğine inanmadığını da sözlerine ekledi.

Buraya Dikkat!

Milletvekilleri hükümetin kapanmasını önlemeye çalışırken Wall Street’in de gözü Washington’da. Dün geç saatlerde Temsilciler Meclisi, hükümetin kapanmasını önleyecek bir tasarıyı kabul etti. 

Teklif, oylama için Senato’ya gidecek. Milletvekilleri tarafından onaylanırsa, yasa Başkan Joe Biden’a gidecek. Bir finansman tasarısı olmadan federal hükümetin hafta sonunda kapanması planlanıyor.

📊 Hisse Hareketleri

Target (TGT) hisseleri, perakende devinin üçüncü çeyrek kâr ve gelir beklentilerini aşmasının ardından, gıda ve güzellik gibi yüksek frekanslı kategorilerdeki satın alımların aksi takdirde daha zayıf olan müşteri harcamalarını artırmasının yardımıyla yaklaşık 14% arttı. 

Sirius XM (SIRI), ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’na sunulan 13F belgelerine göre, milyarder yatırımcı Warren Buffet’ın üçüncü çeyrekte 9,7 milyon Sirius XM hissesi satın aldığı açıklamasının ardından 8,6% yükseldi.

Borsalar Enflasyon Desteğiyle Yükselişini Sürdürüyor

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC