Bültenler

Borsalar Dünkü Düşüşten Toparlandı

November 10, 2023 • 2 dakika okuma süresi
Borsalar Dünkü Düşüşten Toparlandı

Borsalar, dün bir haftadan uzun bir süredir süregelen kazanç rallilerini sonlandıran düşüşten toparlanarak güne yükselişle başladı.

Bugün açılışta; Dow Jones 0,39%, S&P 500 0,46% ve Nasdaq 0,61% yükseldi.

📍 Ne Oldu?

Geçtiğimiz haftalarda görülen ralli bu hafta FED açıklamalarıyla sekteye uğrasa da borsalar haftanın son işlem gününe artıda başladı. 

Hisselerde dün görülen satış dalgası, FED Başkanı Jerome Powell’ın şahin açıklamalarının ardından geldi. Powell, merkez bankasının enflasyon mücadelesinde yeterince hamle yapıp yapmadığından “emin olmadığını” söyledi. 

Uluslararası Para Fonu’nun bir etkinliğinde hazırladığı konuşmada Powell “FOMC enflasyonu zaman içinde 2%’ye indirmek için yeterince kısıtlayıcı bir para politikası duruşuna ulaşmaya kararlıdır; henüz böyle bir duruşa ulaştığımızdan emin değiliz.” dedi. 

Powell’ın söylemleri hisselerde olumsuz bir görünüme yol açarken, dün Hazine tahvili getirileri ise sert bir artış gösterdi. Ancak bugün 10 ve 30 yıllık Hazine tahvili getirileri 5 baz puan düştü. 

👀 Ne Dediler? 

Capital Wealth Planning kurucusu Kevin Simpson “Tahvil piyasası, oranları tahmin etme konusunda genellikle borsadan çok daha akıllıdır.” dedi. 

Yatırımcı, portföylerini oranların “daha uzun süre daha yüksek” kalacağı beklentisiyle yönettiğini belirterek, “FED faizleri düşürmüyor. 2025’in başına kadar daha yüksek oranlara sahip olacak bir piyasa için hazırlanmalıyız.” diye ekledi. 

📊 Hisse Hareketleri

Wynn Resorts (WYNN) hisseleri, zayıf üçüncü çeyrek bilançosunun ardından 5% geriledi. Şirket, 1,67 milyar dolar gelir üzerinden hisse başına 0,99 dolar düzeltilmiş kâr elde etti. Analistlerin beklentisi 1,59 milyar dolar gelirle hisse başına 0,75 dolar kâr yönündeydi. 

Diageo (DEO) hisseleri, İngiliz içecek üreticisinin Latin Amerika ve Karayipler’deki zayıflığa paralel olarak mali yılın ilk yarısında büyümede yavaşlama beklediği açıklamasıyla 13%’ün üzerinde geriledi. 

Borsalar Dünkü Düşüşten Toparlandı

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC