Bültenler

Borsalar Bilanço Sezonu Haftasına Artıda Başladı

October 16, 2023 • 2 dakika okuma süresi
Borsalar Bilanço Sezonu Haftasına Artıda Başladı

Borsalar, yatırımcıların kurumsal bilançolarına hazırlanırken gözlerini Hazine tahvili getirilerine dikmesiyle yeni haftanın ilk gününde yükselişle açıldı.

Bugün açılışta; Dow Jones 0,72%, S&P 500 0,60% ve Nasdaq 0,57% yükseldi. 

📍 Ne Oldu?

S&P 500’ün 11%’inin sonuçlarını açıklayacağı bu hafta bilanço sezonu kızışıyor. Bu hafta rakamlarını açıklayacak bazı önemli isimler arasında Johnson & Johnson (JNJ), Bank of America (BAC), Netflix (NFLX) ve Tesla (TSLA) yer alıyor.

Bu beklentiler, bilanço dönemine sağlam bir başlangıç yapılmasının ardından geldi. JPMorgan Chase (JPM), Wells Fargo (WFC) ve UnitedHealth (UNH) son üç aylık sonuçlarını açıkladıktan sonra geçen haftayı yükselişle kapattı.

👀 Ne Dediler? 

Wall Street’in bir kısmı, getiriler ve petrol fiyatları yükseldikçe, enflasyon yapışkan kalmaya devam ettikçe ve Ortadoğu’da çatışmalar baş gösterdikçe yıl sonuna doğru daha fazla dalgalanmaya hazırlanıyor. 

Ancak Barclays analisti Ajay Rajadhyaksha’ya göre, bilançolara ve FED’in faiz oranlarıyla ne yapacağına odaklanmak yatırımcılara kısa vadede iyimserlik verebilir.

Rajadhyaksha “Tahvil volatilitesi ve Ortadoğu gerilimi riskli varlıklar üzerinde bir baskı oluşturuyor ancak bilançolar ve güvercin FED konuşmaları ile dengelenmeli.” yorumunu yapıyor. 

📊 Hisse Hareketleri

Pfizer (PFE) hisseleri, şirketin COVID tedavisi ve aşısına olan talebin azaldığını belirterek 2023 gelir beklentisini 9 milyar dolar düşürmesinin ardından açılış öncesinde geriledikten sonra 3,5% yükseldi. Şirketin söz konusu açıklaması sonrası Jefferies, cazip bir alım fırsatı sunduğunu belirterek Pfizer’in notunu yükseltti. Diğer aşı markaları Moderna (MRNA) ve BioNTech (BNTX) de piyasa öncesi düşüş yaşayarak sırasıyla 7% ve 7,5% değer kaybetti. 

Colgate-Palmolive (CL) hisseleri, Stifel’in şirketin “TUT” notunu “AL” seviyesine taşımasıyla 1% değer kazandı.

Borsalar Bilanço Sezonu Haftasına Artıda Başladı

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC