Piyasa Öncesi

Borsalar Ağırlıklı Olarak Kırmızıda Kapandı

Temmuz 27, 2023 • 3 dakika okuma süresi
Borsalar Ağırlıklı Olarak Kırmızıda Kapandı

FED’in dün beklentilere paralel olarak faizi 25 baz puan artırması ve 22 yılın en yüksek seviyesi olan 5,25%-5,5% aralığına yükseltmesinin ardından Dow’daki artış devam ederken, diğer endekslerde düşüş görüldü.

Dün kapanışta; Nasdaq 0,12% ve S&P 500 0,01% düşerken, Dow Jones 0,24% yükseldi.

Analist Yorumu 

FED faiz artışının yanı sıra, politika yapıcıların yüksek enflasyonu yıllık 2% hedefine indirmek için daha fazlasını yapmaya istekli olduklarının sinyalini vererek, bu yıl içinde daha fazla faiz artışına açık kapı bıraktı.

Merkez bankasının açıklamasında, enflasyonu 2%’ye düşürmek için faiz oranları üzerinde daha fazla çalışılması gerekeceği belirtildi. Ayrıca enflasyon risklerine karşı “son derece dikkatli” olmaya devam edildiğini ve komitenin “ek bilgileri ve bunların para politikası üzerindeki etkilerini değerlendirmeye devam edeceği” söylendi.

FED Başkanı Jerome Powell, FOMC toplantısının ardından düzenlenen basın toplantısında gelecekteki faiz kararlarının “toplantıdan toplantıya” alınacağını söylerken, gelecekteki hamlelerin şu an ile eylül ayındaki bir sonraki politika toplantısı arasında açıklanacak ekonomik verilere bağlı olacağını vurguladı.

Goldman Sachs stratejisti Gurpreet Gill, “Paradoksal olarak, dünkü FED toplantısı döngünün en kesin ve belirsiz toplantılarından biriydi. Ancak, yatırımcılar bunun mevcut sıkılaştırma kampanyasındaki son artışa işaret edip etmediği konusunda bölünmüş durumda.” diyor.

Borsayı Hareket Ettirenler

1. Microsoft (MSFT) ve Alphabet (GOOGL) gibi teknoloji devlerinin öncülük ettiği ikinci çeyrek bilançolarının sindirilmesi

2. FED’in 25 baz puanlık faiz artışına gelen tepkiler

3. PacWest (PACW) ve Banc of California (BANC) birleşmesinin bölgesel bankacılık sektöründeki birleşme faaliyetlerini artırabileceği spekülasyonlarıyla sektör hisselerindeki artış

Öne Çıkan Sektörler

Güçlü: İletişim, Sanayi, Finans, Emlak, Kamu Hizmetleri

Zayıf: Teknoloji, Ham Madde, Tüketici Ürünleri, Enerji

Öne Çıkan Hisseler

Alphabet (GOOGL) ikinci çeyrek bilançosunda Wall Street’in beklentilerini aşan kârı ve güçlü reklam satışlarıyla dünü 5,8% artıda kapandı.

Microsoft (MSFT), yapay zekâ kullanım senaryolarından gelir elde edilmesinin kademeli bir süreç olacağı açıklamasının ardından kapanışta 3,8% düştü.

Snap (SNAP) mevcut çeyrek dönem için beklentilerin altında satış rakamları öngördü ve dün 14,2% geriledi.

Boeing (BA) ticari uçak segmentindeki güçlü görünüme paralel olarak ikinci çeyrekte beklentilerin üzerinde gelir ve serbest nakit akışı açıklayarak kapanışa doğru 8,7% ralli yaptı ve son 18 ayın en yüksek düzeyini gördü. 

Wells Fargo (WFC) yönetim kurulunun 30 milyar dolarlık hisse geri alım programını ve temettü artışını onaylamasıyla 2,1% yükseldi. 

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı