Bültenler

Borsalar 4. Artış Haftasını Tamamlama Yolunda

Borsalar 4. Artış Haftasını Tamamlama Yolunda
Google News Icon Takip Et

Borsalar, güçlü başlayan kasım ayındaki rallilerini sürdürerek üst üste dördüncü haftalarını da artışla tamamlama yolunda ilerliyor. 

Bugün açılışta; Dow Jones 0,23% ve S&P 500 0,03%artarken Nasdaq 0,08% geriledi.

📍 Ne Oldu?

Borsaların güne ağırlıklı olarak artıda başladığı cuma günü, yatırımcılar aynı zamanda ABD’de yakından takip edilen Black Friday gelişmelerini de izledi. 

TD Cowen perakende analisti Oliver Chen bir notunda, “Yaptığımız kontrollere dayanarak, bütçe bilincine sahip tüketicinin geri çekilmesi ve kendileri için para harcamaya kıyasla başkalarına hediye almaya öncelik vermesi nedeniyle bu Black Friday’de yatay bir trafik eğilimi öngörüyoruz.” dedi. 

Öte yandan Şükran Günü sebebiyle dört işlem gününden oluşan bu hafta boyunca Dow ve S&P 500 0,9% artış gösterdi. Nasdaq ise bu süre içinde 1% yükseldi. Bu, S&P 500 ve Nasdaq için haziran ayından bu yana, Dow için ise nisan ayından bu yana en uzun haftalık kazanç serisine işaret ediyor.

Endekslerdeki bu hareketler, bu hafta Hazine tahvili getirilerinin enflasyonun soğuması ve Fed’in faizleri artırmayı sonlandırabileceği umuduyla son ayların en düşük seviyelerine ulaşmasıyla geldi.

👀 Ne Dediler? 

Nordea makro stratejisti Philip Maldia Madsen “Sorun şu ki, ekonomik büyüme mevcut politika faiz oranında sağlam kalmaya devam ederse, para politikası neredeyse tanım gereği ekonomiyi kısıtlamayan bir tanım alıyor. Bu da Fed’in faiz oranlarını düşürmek için çok az nedeni olduğu anlamına geliyor. Tahvil ve hisselerdeki ralli ekonomiyi canlandırdı ve Fed’in para politikasını gevşetme ihtiyacını azalttı. Aynı durum, ABD ekonomisiyle ilgisi olmayan ancak hane halkının hizmet ve mallara harcayacağı reel satın alma gücünü artıran petrol fiyatlarındaki büyük düşüş için de geçerli.” yorumunu yapıyor. 

📊 Hisse Hareketleri

iRobot (IRBT) hisseleri, Amazon’un (AMZN) robot süpürge üreticisini 1,4 milyar dolara satın almayı hedeflediği anlaşma için Avrupa Komisyonu’nda izin almaya yaklaştığı gelişmeleriyle 30%’a yakın ralli yaptı.

Apple (AAPL) Çin’in en büyük alışveriş etkinliği Single’s Day’de akıllı telefon satışlarında düşüş görerek Çinli rakiplerinin gerisinde kalmasıyla 0,5% geriledi. 

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC