Bültenler

Borsalar, 2023’ün En İyi Haftasını Tamamlama Yolunda

November 3, 2023 • 2 dakika okuma süresi
Borsalar, 2023’ün En İyi Haftasını Tamamlama Yolunda

ABD borsaları, beklentilerin altında gelen istihdam verilerinin tahvil getirilerini düşürmesiyle 2023’teki en iyi haftasını tamamlama yolunda yükseldi.

Bugün açılışta; Dow Jones 0,54%, S&P 500 0,93% ve Nasdaq 1,06% yükseldi.

📍 Ne Oldu?

Yatırımcıların FED’in faiz artırım kampanyasının sona erdiğine dair umutları arttıkça hisseler haftalık bazda büyük kazançlar elde etme yolunda ilerliyor. 

Ayrıca ekim ayı istihdam verileri de beklentilerden daha zayıf geldi ve FED’in ekonomiyi soğutma ve enflasyonu bastırma girişiminin işe yarayabileceğini gösterdi. 

ABD ekonomisi geçen ay Dow Jones’un 170 bin istihdam artışı tahmininin altında ve eylül ayındaki 297 bin istihdam artışının altında olmak üzere, 150 bin istihdam ekledi. İşsizlik oranının 3,8%’de sabit kalacağı bekleniyordu ancak 3,9%’a yükseldi.

Son üç aydır hisse piyasasını baskılayan tahvil getirileri, beklenenden kötü gelen istihdam rakamları ve daha düşük ortalama saatlik kazanç artışının ardından düşüşe geçti. 10 yıllık Hazine tahvilinin getirisi 9 baz puandan fazla değer kaybederek 4,57%’ye geriledi ve geçen ay ulaştığı 5%’lik en yüksek seviyeden düştü. 

👀 Ne Dediler? 

Global X portföy stratejisti Michelle Cluver, “Hisse piyasası perspektifinden bakıldığında, bu veri enflasyon ve faiz oranı endişeleri üzerindeki baskının bir kısmını azaltırken, hızlı istihdam yaratan güçlü bir işgücü piyasasını yansıtıyor.” yorumunu yaptı.

📊 Hisse Hareketleri

Fortinet (FTNT) hisseleri, şirketin beklentilerin altında kalan üçüncü çeyrek gelirinin yanı sıra içinde bulunduğumuz çeyrek dönem için zayıf tahminler açıklamasıyla 16% geriledi.

Block (SQ) analist tahminlerinin üzerinde açıkladığı üçüncü çeyrek bilançosunun ardından 14% değer kazandı. 

Bill Holdings (BILL) 2023 gelir ve kâr tahminlerini düşürdü, hisse 33% dip yaptı. 

Borsalar, 2023’ün En İyi Haftasını Tamamlama Yolunda

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC