Borsa Yorumları

Borsadaki Yükselişin Devamı Gelecek Mi? – Morgan Stanley Yanıtladı

January 23, 2023 • 2 dakika okuma süresi
Borsadaki Yükselişin Devamı Gelecek Mi? – Morgan Stanley Yanıtladı

Finansal piyasaların bu yıl -şimdiye kadar- tekrar yükselme eğilimine girdiğini söyleyebiliriz. Bu durum enflasyonun yavaş yavaş kontrol altına alındığı ve yakın zamanda FED’in faiz artırımlarını gevşeterek sonunda durduracağı yönündeki yatırımcı algısını yansıtıyor olabilir.

● Ancak Morgan Stanley’e göre, enflasyon zirve noktasına ulaşmış gibi görünse de bu nokta FED’in enflasyonu dizginleme misyonunda başarılı olduğu anlamına gelmiyor ve yatırımcıların son zamanlardaki coşkusu zamansız olabilir.

● Morgan Stanley Küresel Yatırım Komitesi, yatırımcıların gözden kaçırabileceği üç temel enflasyon riskine dikkat çekti.

● Enerji maliyetleri: Morgan Stanley Wealth Management yatırım şefi Lisa Shalett, “Geleceğe baktığımızda, küresel ekonomik büyümenin yeniden hız kazanması ve Avrupa’da uygulanan kemer sıkma politikalarının gevşetilmesi sayesinde petrol ve gaz fiyatlarında bir toparlanma öngörüyoruz.” ifadelerini kullandı.

İthalat fiyatları: FED’in sıkılaştırma döngüsü olgunlaştığında ABD Doları değer kaybedecek ve daha tuzlu olan ithal mallara karşı artık tüketicilerin kalkanı olmayacak.

● Hizmet enflasyonu: Shalett, “Son TÜFE raporunda hava yolu maliyetleri düşmüş olsa da diğer faktörler fiyat baskılarını kırma noktasında son zamanlarda kaydedilen ilerlemeyi yavaşlatabilir.” dedi. İş gücü eksikliği, konutların yoğun olarak sahibi tarafından kullanılması ve kira enflasyonu ve bunun yanı sıra yeniden artmaya başlayan tıbbi hizmet maliyetleri bu faktörler arasında.

● Bu risklerin çekirdek enflasyonun yıl sonuna kadar doğrusal bir seyir izleyerek FED’in 2% hedefine kadar düşmeyebileceğini gösterdiğini ifade eden Shalett,  “Aslında enflasyonun 4% civarında kalmasıyla birlikte bu düşüşün yıl ortasında hız kaybetme olasılığı daha yüksek. Böylece oranlar daha uzun süre yüksek seviyelerde kalabilir ve piyasalar muhtemelen dalgalı bir bekleme oyununun içinde sıkışabilir.” dedi.

Borsadaki Yükselişin Devamı Gelecek Mi? - Morgan Stanley Yanıtladı

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Seeking Alpha