Borsa İstanbul Notları

Borsada Yükseliş Hareketi Başladı mı?

January 9, 2024 • 2 dakika okuma süresi
Borsada Yükseliş Hareketi Başladı mı?

📊 Endeks haftanın ilk gününü güçlü ve pozitif bir yükselişle tamamladı. Özellikle bankacılık endeksinde yaşanan yükselişlerin etkili olduğu yukarı yönlü hareketlerde kalıcılık sağlanacak mı merak konusu olmaya devam ediyor. BİST100’de 14.10 – 14.15 saatleri aralığında 7.790 dolaylarında -0,30% ile hafif satıcılı seyrin hakim olduğu görülüyor.

👉 Geçen haftanın kapanışı ve pazartesi gün sonu kapanışlara bakarak toparlanma eğiliminin istikrar kazanmaya başladığı söylenebilir. Ancak endeks psikolojik bir eşik olan 8.000 seviyelerinin henüz altında fiyatlanmaya devam ediyor. 8.000 üzeri kalıcılık yaşanması teknik güçlenme için önemli bir sinyal olabilir.

💡 Dün yurtdışında Türkiye bankacılık sektörü için “AL” yönlü tavsiyelerin yayınlanması ardından bankacılık endeksinde kayda değer yükselişler izlendi. Endeks üzerinde ağırlığı yüksek olan bankacılık sektörünün itici güç olduğu söylenebilir. Bugün de güçlü seyreden sektör endekslerinin başında geldiği izleniyor.

📌 Günlük kapanış henüz gerçekleşmese de;

  • BIST Bankacılık
  • BIST Spor
  • BIST Ulaştırma
  • BIST Mali
  • BIST İletişim

💪 Yukarıda yer alan sektör endekslerinin gün içinde güçlü seyirde devam ettiği görülüyor.

📈 Yabancı ilgisinin artmış olduğu ve daha artabileceği beklentileri gündemdeyken yönelimlerinin daha likit olan varlıklara olabileceği düşünülüyor. Bu anlamda işlem hacmi ve derinliği daha yüksek hisselerin yabancı yatırımcılarca ön planda olabileceği düşünülebilir. Ayrıca 4. çeyrek finansalları yaklaşıyorken güçlü bilanço beklentisi olan şirketlerde pozitif ayrışmalar beklenebilir.

Borsada Yükseliş Hareketi Başladı mı?

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynaklar: KAP, Matriks.