Ekonomi ve Finans Haberleri

Borsada Vergi Rallisi: Yükseliş Devam Edecek mi?

Borsada Vergi Rallisi: Yükseliş Devam Edecek mi?
Google News Icon Takip Et

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, borsa işlemlerine yönelik planlanan vergi düzenlemelerinin yeniden değerlendirme amacıyla bir süreliğine ertelendiğini duyurdu. Bu açıklama, piyasalarda olumlu bir hava yarattı ve hisseler üzerindeki baskıyı hafifletti.

Pozitif Piyasa Tepkisi

Bakan Şimşek’in açıklamaları sonrasında BIST 100 endeksi, işlem gününe 1,32%‘lik bir artışla başladı. Özellikle bankacılık endeksi bu olumlu havadan etkilenerek 1,9%’luk bir artış gösterdi.

Vergi Düzenlemeleri ve Piyasa Etkileri

Hükümetin bir süredir üzerinde çalıştığı “çok sınırlı” olarak nitelenen işlem vergisi, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz tarafından da gündeme getirilmişti. Yılmaz, hisse işlemlerinde onbinde bir ya da iki oranında bir verginin söz konusu olabileceğini belirtmişti. Ancak, hisse senetleri, vergi haberleri nedeniyle son dönemde baskı altında kalmıştı. Bu sebeple dün alınan kararla Borsa İstanbul için planlanan vergi düzenlemesi bir süreliğine rafa kaldırıldı.

Borsa İstanbul’da Yükseliş Devam Edecek Mi?

Midas’ın sunduğu Kahve ve Borsa podcast yayınında piyasalarla ilgili değerlendirmede bulunan Selçuk Gönençler Borsa İstanbul’daki teknik seviyeleri yorumladı.

Selçuk Gönençler “9917 kırılmadıkça 10672 ve 10800’ler kısa vadeli hedef, 11427 ise geçtiğimiz haftadan itibaren oluşan hareketin trend hedefi olabilir” dedi. Gönençler ayrıca kısa vadeli majör riskin 10200 olduğunu vurguladı.

Yayının devamını buradan dinleyebilirsiniz.

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı