Borsa İstanbul Notları

Borsada Kritik Seviye! Endeks Yükselişini Sürdürecek mi?

January 15, 2024 • 2 dakika okuma süresi
Borsada Kritik Seviye! Endeks Yükselişini Sürdürecek mi?

📊 BIST100 endeksinde genel pozitif seyir kâr realizasyonları ile devam ediyor. Bankacılık endeksindeki yükselişle başlayan geri dönüş hareketi, diğer sektör endekslerinin de katılımı ile güç kazandı ve 8.000 seviyesi aşıldı. 15:10 – 15:20  itibarıyla 8.015 seviyelerinde 0,35% ile pozitif seyre devam ediyor. Yükselişe neden olan etmenler arasında cuma günü açıklanan Moody’s kredi notunda görünümü pozitif olarak  güncellenmesinin etkili olduğu söylenebilir.

👉Son fiyatlamalara bakarak 8.000 üzeri kalıcılık sağlama çabası aşamasına geçildiğini söylemek mümkün. 8.000 seviyesi üzeri kalıcılık yaşanması teknik güçlenme için önemli bir sinyal olabilir.

💡 Holdinglere olan ilginin artması, endeks ağırlıkları yüksek olan holding şirketlerinin yükselişi ile endeks pozitifliğine önemli destek oluyor. Yabancı yatırımcılar tarafından ilgi çekici olmaları hikayelerini destekliyor.

📌 Günlük kapanış henüz gerçekleşmese de yükseliş ile pozitif ayrışan sektörler;.

  • BIST Turizm
  • BIST Halka Arz
  • BIST Elektrik
  • BIST Holding ve Yatırım
  • BIST Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı

📈 Yabancı ilgisinin arttığı ve daha da artabileceği beklentileri gündemdeyken yönelimlerin daha likit olan varlıklara olabileceği düşünülüyor. Bu anlamda işlem hacmi ve derinliği daha yüksek hisselerin yabancı yatırımcılarca ön planda olabileceği düşünülebilir. Ayrıca 4. çeyrek finansalları yaklaşırken güçlü bilanço beklentisi olan şirketlerde pozitif ayrışmalar beklenebilir.

Bu anlamda ilgini çekebilecek ‘BIST100’de İlgi Artan Hisseler’ ve ‘4. Çeyrekte Güçlü Bilanço Açıklayabilecek Şirketler’ içeriklerine başlıkların üzerine tıklayarak erişebilirsin!

Borsada Kritik Seviye! Endeks Yükselişini Sürdürecek mi?

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynaklar: KAP, Matriks.