Borsa İstanbul Notları

BIST100’de İlgi Artan Hisseler

January 15, 2024 • 4 dakika okuma süresi
BIST100’de İlgi Artan Hisseler

📊 Borsada hisse seçerken rehberin olabilecek, hacim odaklı bir filtreleme yöntemini senin için hazırladık!

Bu seride günlük olarak BİST100’de ilginin arttığı hisseleri takip ediyoruz. Bu takibi ise haftalık hacim kıyaslaması ile yapıyoruz. Bu içerikte de 12 ocak tarihinde borsada hacmin arttığı hisseleri bir önceki hafta olan 1 Ocak – 5 Ocak tarihleri arasındaki hacimlerle kıyaslayarak tespit ettik. 

Borsadaki negatif görünümün yerini yeşil mumlara bırakması, ancak hisselere olan ilginin karşılaştırmalı olarak artmasıyla mümkün. İşte tam da bu yüzden listedeki hisseleri yakından takip etmelisin.

Hazırsan başlayalım!

👉 İşte ilginin en çok arttığı ilk 5 BIST100 hissesi ve önceki haftanın günlük hacim ortalamasına kıyasla hacim büyüme oranları (%)

1- Çimsa (CIMSA) geçtiğimiz haftanın ortalama günlük hacminden 316,5% daha fazla işlem hacmine ulaştı.

  • Kentsel dönüşüm adımlarının hızlanıyor olmasıyla operasyonların güçlenmesi beklenen çimento sektöründe diğer yandan sıfır karbon emisyonu için dönüşüm maliyetleri ne olur merak ediliyor. Şirket, beyaz çimento yatırımı ve yurtdışında fabrikanın potansiyeli ile dikkat çekiyor.

2- Yapı Kredi (YKBNK) geçtiğimiz haftanın ortalama günlük hacminden 279,8% daha fazla işlem hacmine ulaştı.

  • Yabancı yatırımcıların normalleşen ekonomi politikaları ile artan ilgisi bankacılık sektöründe fiyatlama anlamında ivmelenmeye neden oldu. Yüksek hacim ve likit yapıları ile yabancı ilgi kriterlerine uygunluk taşımaya devam ediyorlar.

3- Akbank (AKBNK) geçtiğimiz haftanın ortalama günlük hacminden 245,3% daha fazla işlem hacmine ulaştı.

  • Yabancı yatırımcıların normalleşen ekonomi politikaları ile artan ilgisi bankacılık sektöründe fiyatlama anlamında ivmelenmeye neden oldu. Yüksek hacim ve likit yapıları ile yabancı ilgi kriterlerine uygunluk taşımaya devam ediyorlar.

4- Garanti Bankası (GARAN) geçtiğimiz haftanın ortalama günlük hacminden 240,6% daha fazla işlem hacmine ulaştı.

  • Yabancı yatırımcıların normalleşen ekonomi politikaları ile artan ilgisi bankacılık sektöründe fiyatlama anlamında ivmelenmeye neden oldu. Yüksek hacim ve likit yapıları ile yabancı ilgi kriterlerine uygunluk taşımaya devam ediyorlar. Düşük halka açıklık oranı ile sektörden ayrışıyor.

5- İş Bankası (ISCTR) geçtiğimiz haftanın ortalama günlük hacminden 213,4% daha fazla işlem hacmine ulaştı.

  • İştiraklerin bir çatı altında toplanması ve geri alım programları ile gündemde yerini almaya devam ediyor. Yabancı yatırımcıların normalleşen ekonomi politikaları ile artan ilgisinin bankacılık sektöründeki fiyatlama anlamında ivmelenmesinden neden oldu. Yüksek hacim ve likit yapıları ile yabancı ilgi kriterlerine uygunluk taşımaya devam ediyorlar.

💡 Bu sonuca ulaşırken belirlediğimiz kıstaslar ve filtre modelimiz aşağıda belirtildiği şekildedir;

Filtre edilen hisselerin BIST100’de yer alması

Günlük işlem hacmi > Bir önceki haftanın ortalama günlük işlem hacmi

Yukarıdaki kıstaslara uyan hisselerden hacim değişimi en yüksek olan ilk 5 hissenin listelenmesi

❓ İşlem Hacmi Nedir?

İşlem hacmi; endeks, hisse senedi, kontrat ya da borsadaki günlük alım satımların tamamına denir. Söz konusu menkul kıymetlerin alım satımlarının hepsini kapsayan bu terim, yatırımcıların karşısına sıklıkla çıkar. Günlük işlem hacmi, menkul kıymet adedinin işlem yoğunluğunu gösterir.

İlgili akademi içeriğimize ve işlem hacmi ile ilgili tüm detaylara buradan ulaşabilirsin!

BIST100’de İlgi Artan Hisseler

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynaklar: KAP, Finnet2000