Borsa İstanbul Notları

Borsada Kararlı Yükseliş! Endeks 8000’in Üzerinde Kalmaya Devam Edecek mi?

January 16, 2024 • 3 dakika okuma süresi
Borsada Kararlı Yükseliş! Endeks 8000’in Üzerinde Kalmaya Devam Edecek mi?

📊 BIST100 endeksinde sınırlı kâr realizasyonları ile genel pozitif seyir devam ediyor. Bankacılık endeksindeki yükselişle başlayan yükseliş hareketi, diğer sektör endekslerinin de katılımı ile güç kazandı ve 8.000 seviyesi aşıldı. 8.000 üzerinde bir kapanış alan endeks ikinci günlük kapanışı almaya niyetli görünüyor.

🕑 13.20 – 13.25 itibarıyla 8.013 seviyelerinde -0,39% ile hafif satıcılı negatif seyre devam ediyor. Burada kısa vadeli kâr realizasyonlarının etkili olduğu şeklinde düşünülebilir.

👉 Son fiyatlamalara bakarak 8.000 üzeri kalıcılık sağlama çabası aşamasına geçildiğini söylemek mümkün. 2. kez günlük kapanışta 8.000 seviyesi üzeri kalıcılık yaşanması teknik güçlenme için önemli bir sinyal olabilir. Aşağısında gerçekleşebilecek kapanışlar algılarda negatif düşüncelere yol açabilir.

💡 Güncellenen abonelik ücretleri ve TL’nin değer kazanacağı yeni bir dönemin yarattığı hikaye ile düzenli ve güçlü nakit akışına sahip olan iletişim sektörü ve mevduat faizlerinde önceki ay ve dönemlere görece oldukça yüksek oranlara ulaşılması ve sektör içi gelişmeler ışığında iyileşen sigortacılık sektörü, endeks ağırlıkları da göz önünde bulundurularak pozitif seyre destek olmaya devam ediyor. Sektörlere ilişkin daha detaylı bilgilerin yer aldığı araştırma çalışmamız “Enflasyon ve Yüksek Faiz Döneminde Öne Çıkacak Sektör ve Hisseler” raporuna buradan ulaşabilirsin.

📌 Günlük kapanış henüz gerçekleşmese de yükseliş ile pozitif ayrışan sektörler;.

  • BIST İletişim
  • BIST Menkul Kıymetler Yatırım Ortaklığı
  • BIST Sigortacılık
  • BIST Turizm
  • BIST Kobi

📈 Yabancı ilgisinin arttığı ve daha da artabileceği beklentileri gündemdeyken yönelimlerin daha likit olan varlıklara olabileceği düşünülüyor. Bu anlamda işlem hacmi ve derinliği daha yüksek hisselerin yabancı yatırımcılarca ön planda olabileceği düşünülebilir. Ayrıca 4. çeyrek finansalları yaklaşırken güçlü bilanço beklentisi olan şirketlerde pozitif ayrışmalar beklenebilir.

Bu anlamda ilgini çekebilecek ‘BIST100’de İlgi Artan Hisseler’ ve ‘4. Çeyrekte Güçlü Bilanço Açıklayabilecek Şirketler’ içeriklerine başlıkların üzerine tıklayarak erişebilirsin!

Borsada Kararlı Yükseliş! Endeks 8000'in Üzerinde Kalmaya Devam Edecek mi?

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynaklar: KAP, Matriks.