Borsa Haberleri

Enflasyon ve Yüksek Faiz Döneminde Öne Çıkacak Sektör ve Hisseler

December 5, 2023 • 4 dakika okuma süresi
Enflasyon ve Yüksek Faiz Döneminde Öne Çıkacak Sektör ve Hisseler

Enflasyon Dönemi

Uzun zamandır ülke ekonomisinde etkisi bariz hissedilen yüksek enflasyonun borsamıza olan etkileri de yadsınamaz. Yüksek enflasyon dönemlerinde hisse senetleri ve diğer yatırım araçları ön plana çıkar. Bunun sebebi yurt içinde enflasyonun yükselmesi ile BIST’teki yükselişin pozitif korelasyonudur. Enflasyonist dönemlerde borsa, enflasyondan korunma aracına dönüşür. Dolayısıyla yatırımcıların hisse senetlerine yatırım eğiliminin de yükseldiği görülmektedir.

Enflasyonist dönemlerde maliyetler artsa da artan maliyetleri ürün ya da verdiği hizmet ücretine yansıtabilme gücü olan şirketler için avantaj haline gelmektedir. İşte buna fiyatlama gücü denir. Nihayetinde ürün fiyatlarındaki artış, şirketlerin finansallarında büyümeye neden olur.

Enflasyonist dönemlerde fiyatlama gücü yüksek olmasıyla perakende ticaret sektörünün ön plana çıktığı söylenebilir. Enflasyon etkisiyle maliyetlerdeki artışı diğer sektörlere görece daha hızlı ve etkin şekilde ürün fiyatlarına yansıtabilen, artan nüfus sayısı ile talebin de doğal artış sağladığı sektörde kârlılıklarıda yukarı yönlü hareket izlenir.

🔎 BIST Ticaret Endeksinde yer alan ilk 10 ticaret sektörü şirketlerinden, perakende ticaret şirketlerini karşılaştırabilmen adına F/K, PD/DD, FD/FAVÖK gibi temel rasyoları ile senin için listeledik!

Enflasyon ve Yüksek Faiz Döneminde Öne Çıkacak Sektör ve Hisseler

Telekomünikasyon sektörü, enflasyonun negatif etkilediği ancak düşüşe geçen enflasyonun pozitif etkileyebileceği bir sektör olarak karşımıza çıkıyor. TL’nin değerlendiği durumda güçlü ve istikrarlı nakit akışı, artan nüfus ile birlikte kullanıcı sayısının da artması, aynı zamanda zamlanan taahhütlü abonelik ücretleri ile enflasyonun düşüşe geçtiği dönemlerde sektörün pozitif etkilenebileceği düşünülebilir.

🔎 BISTTUM’deki Telekomünikasyon sektörü şirketlerini karşılaştırabilmen adına F/K, PD/DD, FD/FAVÖK gibi temel rasyoları ile senin için listeledik!

Enflasyon ve Yüksek Faiz Döneminde Öne Çıkacak Sektör ve Hisseler

Yüksek Faiz Dönemi

Faiz oranlarının artırılması, ekonomideki para arzını azaltır ve borçlanma maliyetini yükseltir. Faiz oranlarındaki artışın finansman maliyetlerini artırmasıyla şirketlerin finansmana ulaşmasını zorlaştırabileceği söylenebilir. Yüksek faiz dönemlerinde daha risksiz getiri arayışında olan yatırımcıların mevduat yatırımına veya yüksek faiz oranlarına sahip tahvillere yönelebileceği düşünülebilir.

Sigorta şirketleri dönen varlık ağırlıklı şirketlerdir. Primleri peşin veya taksitli almaları ve hasar gerçekleştiği takdirde ödemeleri güçlü nakit pozisyon yaratmaktadır. Dolayısıyla güçlü mevduat ve finansman kompozisyonları bulunan sigorta şirketleri finansal yatırımlarını vadeli mevduat ve eurobondlarda değerlendirirler. Bu durumun sigorta sektörünü faize doğrudan duyarlı hale getirmesiyle yüksek faiz dönemlerinde sektörün pozitif etkilenebileceği düşünülebilir.

🔎 BISTTUM’deki Sigortacılık sektörü şirketlerini karşılaştırabilmen adına F/K, PD/DD, FD/FAVÖK gibi temel rasyolarını ile senin için listeledik!

Enflasyon ve Yüksek Faiz Döneminde Öne Çıkacak Sektör ve Hisseler

Bu yazıdan yola çıkarak şirketler hakkında ucuz ya da pahalı şeklinde bir sonuca varmak hatalı olacaktır. Sağlıklı olan, sektörler içerisindeki şirketlerin daha detaylı şekilde değerlendirilmesidir.

Gelecek araştırma yazılarımızda şirketler üzerine daha detaylı incelemelerde bulunacağız. Kaçırmak istemiyorsan bir gözün hep Midas’ta olsun! 🙂

Enflasyon ve Yüksek Faiz Döneminde Öne Çıkacak Sektör ve Hisseler

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik 5 Kasım 2023 tarihinde Kamuyu Aydınlatma Platformu‘nda yer alan bildirimlere göre hazırlanmıştır.