Borsa Yorumları

Borsada Geri Dönüş Sürecek mi?

Borsada Geri Dönüş Sürecek mi?
Google News Icon Takip Et

Bank of America’ya göre, hisse senetlerinde yaşanan hızlı toparlanmayı gören yatırımcılar rekor bir hızla borsaya akın ediyorlar. 

Bank of America’dan yapılan açıklamada, tekil hisseler yönelik akışın son üç haftada, S&P 500’de 2008’den beri gerçekleşen toplam rakamın 99%’una ulaştığı belirtildi. Wall Street kuruluşu, birçok yönetim platformundan ve ticaret departmanlarından aldığı akış bilgileri ile riskten koruma fonları, kurumsal müşteriler ve özel müşterileri içeren verileri bir araya getirdi. 

FED’in uyguladığı sıkı politikanın yatırımcılar tarafından tekrar değerlendirilmesi üzerine, son günlerde hisseler büyük bir geri dönüşe imza attı. Majör endeksler, Dow Jones Endüstri Endeksi’nde gerçekleşen 4,9% artış ile geçen hafta, ocak ayından beri yaşanan en yüksek haftalık geliri kaydetti. S&P 500 4,7% ve Nasdaq 5,2% artış gösterdi. 

Bank of America, müşterilerinin altı hafta boyunca hem hisselere hem de borsa yatırım fonlarına akış sağlayacak şekilde ABD hisse senetleri aldıklarını açıkladı. Bankaya göre, riskten koruma fonu müşterileri ve özel müşteriler bu alımlarda başı çekti.

Bank of America varlık ve borsa strateji uzmanı Jill Carey Hall bir bilgilendirme yaparak, “Küresel Ekonomik Krizin ardından yaşanan en eski tarihli büyük hacimli borsaya akışların birkaç ay öncesinde yine büyük hacimli kaçışlar görülmüştü. Ama bu defa durum farklı. Ayrıca yıl başından bu yana kümülatif dolar akışı, tüm zamanların en pozitif seviyesinde gerçekleşti.” dedi. 

FED’in enflasyonu kontrol altına almayı henüz başaramamış olması nedeniyle Wall Street’te bazı kişiler bu yükselişin aynı güçle kalıcı olacağına inanmıyorlar. Mohamed El-Erian pazartesi günü yatırımcıları uyardı ve piyasadaki dönüşün güçlü ekonomik temellerle desteklenmediğini vurguladı. 

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu yazı hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC