Piyasa Öncesi

Borsada Enflasyon Endişeleri Hissediliyor

April 12, 2023 • 2 dakika okuma süresi
Borsada Enflasyon Endişeleri Hissediliyor

Bugün açıklanacak olan mart ayı enflasyon verisi öncesi, dün ABD piyasaları yatırımcılardaki tedbirli havaya paralel, ağırlıklı olarak ekside kapandı. Bugün açıklanacak olan enflasyon rakamları, FED’in bir sonraki faiz kararını etkileyecek olması sebebiyle önemli. 

Endekslere bakarsak, Dow Jones +0,3%’le günü artıda tamamlayan tek endeks oldu. Nasdaq gün sonunda -0,4% ile kapanırken S&P 500’de de kısmi bir düşüş görüldü. 

Analist Yorumu

Analist Andrew Hecht: “Enflasyonun yıllık bazda 5,2%’lik artış beklentisi ile geçen ayki 6%’lık artış arasında bir düzeyde gelmesi muhtemel. Açıklanacak veri, ABD Merkez Bankası (FED)’nın bir sonraki FOMC toplantısında faiz oranını artırıp artırmayacağını belirleyebilir.” 

Borsayı Hareket Ettirenler

1. Mart ayı enflasyon (TÜFE) verisi ve cuma günkü bilanço açıklamaları öncesi görülen “bekle ve gör modu”

2. Piyasa değeri yüksek (Mega-Cap) hisselerde görece zayıflık 

3. ABD Hazine tahvili getirilerinde enflasyon verisi öncesi hafif düşüş 

4. Döngüsel sektörlerdeki güçlü performansın daha geniş kapsamda piyasayı desteklemesi 

Öne Çıkan Sektörler

Güçlü: Ham Madde, Enerji, Sanayi, Sağlık, Finans, Temel Tüketici Malları 

Zayıf: Teknoloji, İletişim

Öne Çıkan Hisseler

WW International (WW, +58,98%), tele-sağlık şirketi Sequence satın alımı sürecini tamamladığı açıklamasının ardından 59% ralli yaptı.  

Tesla (TSLA, +1,24%), otomobil fiyatlarında düşüş açıklamaları sonrası geçen haftaki düşüş eğilimini sonlandırdı ve 1,2% yükseldi. 

Dördüncü çeyrek bilançosunun beklentileri ikiye katlamasıyla CarMax (KMX, +9,64%) 9,6% yükseldi. 

National CineMedia (NCMI, +54,96), AMC Entertainment Holdings’in (AMC, +3,63) şirketten 9,1% hisse satın aldığı açıklaması sonrası dünü 55% artışla tamamladı. 

Moderna (MRNA, -3,06%), Aşı Günü (Vaccines Day) etkinliğinde Lyme hastalığına karşı ilk bakteriyel aşı üzerine çalışmaya başladığını açıkladı ve klinik programlar hakkında bilgiler verdi. Şirket hisseleri 3,1% düştü. 

Borsada Enflasyon Endişeleri Hissediliyor

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı