Ekonomi ve Finans Haberleri

Borsada En Büyük 3 Yatırımcı Hatası

October 31, 2022 • 2 dakika okuma süresi
Borsada En Büyük 3 Yatırımcı Hatası

Uzmanlar, neredeyse bir yıldır devam eden hisse senedi piyasasındaki istikrarsızlık, yüksek enflasyon ve artan faiz oranları sonrasında resesyon dönemi geleceği konusunda uyarıyor.

Önemli finans danışmanlarına göre, geçmişteki ekonomik krizlerde yapılan en büyük yatırım hatalarından bazıları şöyle:

Hata 1: Piyasa düştüğünde satmak

Costa Mesa merkezli Check Capital Management Başkanı Steven Check, “düşükten çıkış yaparak daha düşükten alacağınızı düşünmek en büyük hata” diyor. 

Piyasada ani bir düşüş yaşandığında beklenen fiyat değişimlerine göre hareket etmeye çalışırsanız, toparlanma döneminde elde edebileceğiniz kazançları kaçırırsınız.

“İyi kötü yolunuzda devam etmek istiyorsunuz” diyen Check, birçok yatırımcının emeklilik portföylerinde toparlanma görmek için on yıllarca beklemesi gerektiğine dikkat çekti.

Hata 2: İstikrarsız ortamda yatırımı azaltmak 

Birmingham, Alabama’da faaliyet gösteren Waverly Advisors CEO’su Josh Reidinger, “Biz hiç ilgilenmediğimiz, yanımızdan geçip giden fırsatlardan ziyade kağıt üzerinde kaybedilebilecek olana odaklanıyoruz.” diyor.

Yapılan bir araştırmaya dayanarak, en iyi getirilerden bazılarının en büyük piyasa düşüşlerinden sonra elde edilebileceğinden hareketle, hisse senedi piyasasından uzak durduğumuzda potansiyel kazançlardan olabileceğinizi söyleyebiliriz. 

J.P. Morgan Asset Management araştırmasına göre, geride kalan 20 yıllık dönemde en iyi performans kaydedilen 10 günü, 2008 krizindeki hisse piyasası düşüşlerinden sonra ya da pandeminin başında 2020 gerilemesi sonrasında yaşadık.

Hata 3: Portföyü yeniden dengeye getirmeyi ihmal etmek

İster durgunluk ister büyüme döneminde yatırım yapmış olun, piyasa değişiklikleri genelde hedef dağılımınızda varlık değişimleri olmasına neden olur. Reidinger, önceden belirlenmiş parametreler ışığında yeniden dengeleme yapmanın önemini vurguluyor.

Yeniden dengeleme yapmadığınızda, varlıklarınız belirlediğiniz hedeflerle veya risk tolerasyon seviyenizle uyuşmaz.

Genişleme döneminde teknoloji hisselerine yatırım yapmak mantıklı olabilse de, durgunluk veya daralma dönemlerinde portföyü yeniden dengeleyerek teknoloji sektöründen defansif sektörlere geçiş yapmak gerekebilir.

Borsada En Büyük 3 Yatırımcı Hatası

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu yazı hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC