Borsa Yorumları

Borsa Yatırım Fonu Teknoloji Hisselerine Dönüyor

February 21, 2023 • 2 dakika okuma süresi
Borsa Yatırım Fonu Teknoloji Hisselerine Dönüyor

Yüksek profilli birçok borsa yatırım fonu, geçen yıl gelirlerini en çok düşüren teknoloji hisselerine tam zamanında geri dönerek yeni yılda yaşanan çılgın geri dönüşten faydalanmış oldu.

Stephen Mendel’in kurduğu Lone Pine Capital, 4. çeyreğin sonunda Microsoft (MSFT) ve Amazon (AMZN) hisselerindeki pozisyonlarını önemli ölçüde artırdı ve bu iki hisseyi portföyündeki en büyük iki yatırım haline getirdi. 

Diğer yandan Philippe Laffont tarafından kurulan Coatue Management, 4. çeyrek boyunca Alibaba (BABA), Microsoft (MSFT) ve Advanced Micro Devices (AMD) hisselerindeki pozisyonlarını dikkate değer biçimde büyüttü. Coatue bunun yanı sıra Meta Platforms (META) ve Adobe (ADBE) hisselerini de iki katından fazla artırdı.

Seth Klarman liderliğindeki Baupost ise elinde bulunan Alphabet (GOOG) hisselerini iki katından fazla artırarak Google’ın ana şirketini 2022 sonu itibarıyla en büyük 7. yatırımı yaptı. Klarman bir önceki çeyrekte Meta ve Amazon hisselerindeki yatırımlarını da önemli oranda yükseltmişti.

Yönetimlerindeki varlık miktarı 100 milyon doları aşan fon yöneticilerinin, her çeyrek dönem için uzun (alış) pozisyonlarını ABD Sermaye Piyasası Kurumu’na bildirmeleri gerekiyor. Kuruma yapılan son bildirimler yatırım fonlarının 2022 sonu itibarıyla yatırım seviyelerini gösteriyor.

Şirketlerin, bir ekonomik yavaşlamaya hatta bir resesyona hazırlanmak amacıyla binlerce çalışanı işten çıkaracaklarını açıklamalarına rağmen sektörde bir güçlenme yaşandı. Bununla birlikte çoğu yatırımcı, personel sayısını azaltma sürecinin şirketlerin kâr marjlarının artmasına yardımcı olabileceği kanısıyla bu kötü haber dalgasını olumlu bir katalizör şeklinde algıladı.

Borsa yatırım fonları genel olarak piyasaya kıyasla önemli ölçüde yüksek performans göstermeyi başardı. Goldman, grubun ortalama olarak sadece 1%’lik bir zarar kaydettiğini tahmin ediyor. Goldman’ın kayıtlarına en iyi yıl olarak geçen bu dönemdeki üstün performans, satışlardan elde edilen önemli gelirlerden (+6,9%) kaynaklandı.

Borsa Yatırım Fonu Teknoloji Hisselerine Dönüyor

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu yazı hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC