Bültenler

Borsa Odağı Enflasyonda

Borsa Odağı Enflasyonda
Google News Icon Takip Et

Borsalar dün seans içinde küçük hareketlerle karışık bir seyir izledikten sonra karışık kapandı. Piyasa katılımcıları ise yarın açıklanacak önemli enflasyon verileri öncesinde bekle ve izle modunda gibi görünüyor.

Dün kapanışta; Nasdaq 0,37% ve S&P 500 0,17% yükselirken, Dow Jones 0,25% geriledi.

✍️ Analist Yorumu 

Hecht Commodity Report yatırım grubu lideri Andrew Hecht’e göre piyasa, Fed’in en sevdiği enflasyon göstergesi olan kişisel tüketim harcamaları endeksinin (PCE) açıklanmasını beklerken hisseler ve tahviller dar işlem aralıklarına yerleşti. 

Hecht, “Piyasalar 2024 yılının ilk çeyreğinin son ayına girerken, gerilimin yüksek seyrettiği jeopolitik ortam ve çekişmeli ABD seçimleri aniden tüm varlık sınıflarında piyasaların dalgalanmasına neden olabilir. Tüm yatırım ve alım satım pozisyonlarında risk dinamiklerini dikkatle takip etmek gerekir. Rehavet, piyasa katılımcılarını yanlış bir güven duygusuna sürükleme eğilimindedir ve bu da sakin dönemlerde tehlikeli olabilir.” yorumunu yaptı.

Dünkü ekonomik takvim de borsalardaki karışık havayı bir miktar etkiledi. Veriler, konut fiyatlarının rekor düzeyde yüksek olduğunu ve şubat ayında tüketici güveninde beklenmedik bir düşüş yaşandığını göstererek, ABD ekonomisine ilişkin belirsizliğin devam ettiğini yansıttı.

🏃 Borsayı Hareket Ettirenler

1. Satış eğiliminin azalmasıyla yükselişin devam etmesi

2. Apple’ın (AAPL) elektrikli araç planlarını rafa kaldırmasıyla önceki kayıplarından toparlanması

Öne Çıkan Sektörler

Güçlü: Kamu Hizmetleri, Temel Tüketim Malları, İletişim, Ham Madde, Sanayi

Zayıf: Enerji, Sağlık, Tüketici Ürünleri

👀 Piyasa Öncesinde Gündemde Ne Var?

Borsalar, geçen haftaki teknoloji rallisinin ardından bu kez gözlerini veri takvimine çevirdi. Peki, borsalar bugün açılmadan nelere dikkat etmeli? Dilersen birlikte bakalım.

🚀 1. Karmakarışık

Borsaların güçlü hareketlerin ardından hafif bir mola vererek nefeslenmesi, esasen bu hafta bilançolardaki yavaşlama ve öne çıkan veri gündemi göz önüne alındığında oldukça anlaşılır bir durum. Kişisel tüketim harcamaları verisi yarın açıklanacak. Bu fiyat endeksi, ekonominin sağlığı ve para politikasının gideceği yol hakkında fikir sağlaması açısından hem emtialar hem hisseler hem de piyasalar tarafından yakından izleniyor.

🗣️ 2. Görüşmeler Sona Erdi

Borsa Odağı Enflasyonda

Warner Bros Discovery (WBD), Paramount Global (PARA) ile medya devlerini birleştirecek potansiyel bir satın alma görüşmelerini durdurdu. Şirketler geçen yıl birleşme için ön görüşmeler yapmış ancak konuşmalar bu ay kesilmişti. Şirket için gelen teklifleri değerlendirmek üzere özel bir komite kuran Paramount, medya patronu Byron Allen’dan teklif ve David Ellison’ın Skydance Media’sından ilgi gördü. CNBC’ye konuşan bir kaynak, Paramount ile ticari bir ortaklık arayışında olan Comcast’in (CMCSA) Paramount Global’in varlıklarını satın almakla ilgilenmediğini söyledi.

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC, Seeking Alpha, Briefing