Al Sinyali Veren Hisseler

Borsa İstanbul’da Göstergeleri Al Veren Hisseler (3 Nisan)

Nisan 3, 2024 • 4 dakika okuma süresi
Borsa İstanbul’da Göstergeleri Al Veren Hisseler (3 Nisan)

📊 Hacim odaklı bir filtreleme yöntemi kullanarak borsada hisse seçmeni kolaylaştıracak, yatırımlarında rehberlik edebilecek bir içerik serisiyle karşındayız!

Bu seride günlük olarak BIST100’de ilginin arttığı hisseleri takip ediyoruz. Bu takibi haftalık hacim kıyaslamasıyla yapıyoruz. Bu içerikte de 2 Nisan tarihinde borsada hacmin arttığı hisseleri, bir önceki hafta olan 22 Mart-26 Mart tarihleri arasındaki hacimlerle kıyaslayarak tespit ettik.

Borsadaki negatif görünümün yerini yeşil mumlara bırakması ancak hisselere olan ilginin karşılaştırmalı olarak artmasıyla mümkün. İşte tam da bu yüzden listedeki hisseleri yakından takip etmelisin.

Hazırsan başlayalım!

👉 İşte ilginin en çok arttığı ilk 5 BIST100 hissesi ve önceki haftanın günlük hacim ortalamasına kıyasla hacim büyüme oranları (%) 

1- Anadolu Efes (AEFES) geçtiğimiz haftanın ortalama günlük hacminden 264,6% daha fazla işlem hacmine ulaştı.

  • Açıklanan finansalların ardından genel bir ilgi artışı yaşanıyor. Sonuçlara bakarak net parasal pozisyon kârı göz önüne alındığında enflasyon muhasebesinden pozitif etkilendiğini söylemek mümkün.

2- Şekerbank (SKBNK) geçtiğimiz haftanın ortalama günlük hacminden 199,4% daha fazla işlem hacmine ulaştı.

  • Seçim sonuçlarının açıklanması ve geride kalması ile CDS değerlerindeki gerileme bankacılık sektörüne pozitif yansıdı. Sektörün genel itibariyle endeksten pozitif ayrıştığı bir dönemde olduğumuzu söylemek mümkün görünüyor.

3- Çan2 Termik (CANTE) geçtiğimiz haftanın ortalama günlük hacminden 172,3% daha fazla işlem hacmine ulaştı.

  • Seçim sonuçlarının açıklanması ve geride kalması ile CDS değerlerindeki gerileme bankacılık sektörüne pozitif yansıdı. Sektörün genel itibariyle endeksten pozitif ayrıştığı bir dönemde olduğumuzu söylemek mümkün görünüyor.

4- Sabancı Holding (SAHOL) geçtiğimiz haftanın ortalama günlük hacminden 112,4% daha fazla işlem hacmine ulaştı.

  • Seçim sonuçlarının açıklanması ve geride kalması ile CDS değerlerindeki gerileme bankacılık sektöründe olduğu gibi holding tarafında da ilgi artışı ile pozitif yansımalara neden oldu. Şirket enflasyon muhasebesi uygulanan sonuçlarını dün akşam seans kapanışında piyasa ile paylaştı.

5- Albaraka (ALBRK) geçtiğimiz haftanın ortalama günlük hacminden 105,9% daha fazla işlem hacmine ulaştı.

  • Faizsiz finansal hizmetler ile uğraşan Türkiye merkezli bir finans kurumu olan ALBRK, al sinyali veren hisseler listesinde yerini aldı. Bankacılık endeksine artan ilgi, ALBRK’ya da pozitif etki sağlamış olabilir.

💡 Bu sonuca ulaşırken belirlediğimiz kıstaslar ve filtre modelimiz aşağıda belirtildiği şekildedir:

Filtre edilen hisselerin BIST100’de yer alması

Günlük işlem hacmi > Bir önceki haftanın ortalama günlük işlem hacmi

Yukarıdaki kıstaslara uyan hisselerden hacim değişimi en yüksek olan ilk 5 hissenin listelenmesi

❓ İşlem Hacmi Nedir?

İşlem hacmi; endeks, hisse senedi, kontrat ya da borsadaki günlük alım satımların tamamına denir. Söz konusu menkul kıymetlerin alım satımlarının hepsini kapsayan bu terim, yatırımcıların karşısına sıklıkla çıkar. Günlük işlem hacmi, menkul kıymet adedinin işlem yoğunluğunu gösterir.

İlgili akademi içeriğimize ve işlem hacmi ile ilgili tüm detaylara buradan ulaşabilirsin!

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynaklar: KAP, Finnet2000