Bültenler

Borsa İstanbul’da Bu Hafta Seni Hangi Halka Arzlar Bekliyor? 25 Ekim Haftası

October 25, 2021 • 3 dakika okuma süresi
Borsa İstanbul’da Bu Hafta Seni Hangi Halka Arzlar Bekliyor? 25 Ekim Haftası

Geçtiğimiz hafta halka arz olan Anatolia Tanı ve Biyoteknoloji (ANGEN), Hedef Holding (HEDEF) ve Gelecek Varlık Yönetimi (GLCVY)’nin ardından İhlas Haber Ajansı (IHAAS) ve Ulusal Faktoring (ULSFA)’in de halka arzları için SPK’dan onay geldi.

👀 Peki, Ne Yapar Bu Şirketler?

İhlas Haber Ajansı (IHAAS)

4 Ocak 1993 yılında kurulan İhlas Haber Ajansı, Türkiye’nin ilk özel haber ajansıdır. İhlas Holding’e bağlı olarak faaliyetlerini gerçekleştiren şirket, Türkiye dışında 35 ülkede hizmet veren bir haber ajansıdır. CNN ve FOX gibi şirketlerle işbirliği yapan şirketin müşterileri arasında; American Broadcasting Company, Al Jazeera, CNBC ve Russia Today gibi pek çok global haber sağlayıcısı da bulunmaktadır.

Yurt içi ve yurt dışındaki 145 noktada, kadrolu ve telifli 1050’yi aşkın çalışanı ile günde ortalama 300 görüntülü, 1000 yazılı haber ve 3000 adet de fotoğraf üretmektedir.

👉 Taahhüt ve Hedefleri Neler?

  • Halka arzdan gelecek gelirin; %48,46’sı ile teknolojik yatırımlar, %20,40’ı ile yurt içi ve yurt dışı ofis açılışları, %16,32’si ile gelir getirici gayrimenkul yatırımları ve %14,82’si ile de genel faaliyetlere ilişkin ihtiyaçlara yönelik harcamalarda kullanılacağı açıklandı.
  • Hisse, borsada işlem görmeye başlamasından itibaren 1 yıl süreyle ortaklar, borsaya pay satışı gerçekleştirmeyecek.
  • Hisse, borsada işlem görmeye başlamasından itibaren 180 gün süreyle herhangi bir bedelli sermaye artırımında bulunulmayacak.

Ulusal Faktoring (ULSFA)

1999 yılında Ulusal Bank iştiraki olarak kurulan şirket, 2001 yılında TMSF’den (Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu) devralındı ve faaliyete başladı.

Şirket, 2006 yılında Türkiye Faktoring Derneği’ne üye oldu. Ulusal Faktoring 2011 yılında Pinebridge Eurasia Financial Investments ile ortak oldu ve %47 oranında hisse verdi. Finansman hizmeti vermeye devam eden Ulusal Faktoring’in onlarca şubesi bulunmaktadır.

👉 Taahhüt ve Hedefleri Neler?

  • Elde edilecek gelirin %3’ü bilgi işlem ve sistem altyapı yatırımları, %97’si ise faktoring işlemlerinin finansmanı için kullanılacak.
  • ULSFA, mevcut ortakların ellerinde bulundurdukları payları, şirketin borsada işlem görmeye başlamasından itibaren 6 aylık süre boyunca satmayacaklarını, 1 yıl süreyle ise halka arz fiyatının altında satmayacaklarını taahhüt etti.

Henüz belli olmayan halka arz tarihi, netleşmesinin hemen ardından kamuoyu ile paylaşılacak.

📖 Bu Yazıyı Hazırlarken Yararlandığımız Kaynaklar

SERMAYE PİYASASI KURULU BÜLTENI

İzahname (SPK Tarafından Onaylanan)

İzahname (SPK Tarafından Onaylanan)

İhlas Haber Ajansı (İHA)

İhlas Haber Ajansı Halka Arz Tarihi ve Detayları

İzahname (SPK Tarafından Onaylanan)

İzahname

Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı