Bültenler

Borsa İstanbul’da Bu Hafta Seni Hangi Halka Arzlar Bekliyor? 15 Kasım Haftası

Kasım 15, 2021 • 5 dakika okuma süresi
Borsa İstanbul’da Bu Hafta Seni Hangi Halka Arzlar Bekliyor? 15 Kasım Haftası

Bu hafta SPK tarafındandan halka arzına onay verilen şirketler; Mia Teknoloji, Konya Kağıt ve Mobiltel İletişim Hizmetleri oldu.

Borsa İstanbul’da Bu Hafta Seni Hangi Halka Arzlar Bekliyor? 15 Kasım Haftası

👀 Peki, Ne Yapar Bu Şirketler?

MİA Teknoloji A.Ş. (MIATK)

MİA Teknoloji; tesis ve bina kurulumu, KVKK danışmanlığı, bilgi güvenliği eğitimleri, veri merkezi danışmanlığı, ağ güvenlik ürünleri gibi farklı kollarda hizmet sunan Ankara merkezli bir teknoloji şirketidir.

Akıllı şehir yönetimleri ve yenilenebilir enerji sistemleri gibi pek çok alanda faaliyet gösteren şirket, ayrıca kurumsal müşterileri için de çözümler geliştiriyor. Bu çözümler arasında; trafik denetleme, hava araçları için engel takibi, yüz tanıma sistemleri, hastane ve hasta veri işleme sistemleri, hapishane kontrol sistemleri, yurt, kütüphane ve üniversite güvenlik sistemleri bulunuyor.

Taahhüt ve Hedefleri Neler?

Halka arz sonrası elde edilecek gelirin;

  • %30’u Ar-Ge ve yazılım geliştirme alanlarında büyüme ve satış artırma hedefli faaliyetlerde,
  • %25’i işletme sermayesi ihtiyacının karşılanmasında,
  • %15’i yeni şirket satın alma fırsatlarında,
  • %10’u reorganizasyon, satış ve karlılık odaklı süreçlerin artırılmasında,
  • %10’u mevcut kredilerin kapatılmasında,
  • %10’u mevcut ofisleri büyütme ve yeni ofis açılmasında kullanılacak.

Şirket, hisseleri borsada işlem görmeye başladığı günden itibaren, 1 yıl süreyle bedelli sermaye artırımı yapmayacak ve dolaşımdaki pay miktarı arttırılmayacak.

Ortaklar, şirket payları borsada işlem görmeye başladığı günden itibaren, 1 yıl süreyle paylarını borsada satmayacaklar.

Konya Kağıt Sanayi ve Ticaret A.Ş. (KONKA)

Konya Kağıt A.Ş.; kağıt üretim, defter üretim ve matbaa ambalaj üretim tesisleri olmak üzere 4 ana üretim ünitesinden oluşmaktadır.

1989 yılında kurulan şirket, sektörünün en büyük kuruluşlarından biridir. 2 farklı lokasyonda toplam 105 bin m2‘lik alanda hizmet vermektedir. 1998 yılından bu yana, İSO (İstanbul Sanayi Odası) ilk 500 ve ikinci 500 Büyük Sanayi Kuruluşları arasında yer alan Konya Kağıt’ın, ortalama 461 çalışanı bulunmaktadır.

Taahhüt ve Hedefleri Neler?

Halka arz sonrası şirkete doğrudan nakit girişi olmayacak.

Elde edilecek gelir, halka arz eden pay sahibi tarafından şirkete olan ticari olmayan borcun ödenmesinde, kredi geri ödemelerinde, grup işletme sermayesi ihtiyacının giderilmesinde ve genel kurul kararına göre kâr dağıtımında kullanılacak.

Şirket, hisselerin borsada işlem görmeye başladığı günden itibaren 180 gün süreyle bedelli sermaye artırımı yapmayacak.

Halka arz eden pay sahibi Bera Holding A.Ş. halka arz edilmeyen paylarını, 1 yıl süreyle halka arz fiyatının altında bir fiyattan borsada satmayacağını taahhüt etti.

Mobiltel İletişim Hizmetleri Sanayi ve Ticaret A.Ş. (MOBTL)

Mobiltel (MOBTL), 2001 yılında kurulmuştur. 

Mobil telefon (GSM) pazarında distribütörlük faaliyeti yürütmektedir. Türkiye mobil telefon pazarında faaliyetlerini sürdüren şirket; distribütörlüğünü üstlendiği ürün grupları arasında mobil telefonların yanı sıra, tablet bilgisayarlar, mobil telefon aksesuarları, telekomünikasyon operatör ürünleri, akıllı saatler ve robot süpürgeler gibi pek çok ürünü de barındırmaktadır. 

Mobiltel’in dağıtımını üstlendiği markalar arasında; Apple, Samsung, Xiaomi, Poco, Oppo, RealMe, Vivo, Huawei, Honor, LG, Sony, Zyxel, TPLink, JBL, Jabra ve Türk Telekom gibi pek çok marka bulunmaktadır.

Taahhüt ve Hedefleri Neler?

Şirket, hisselerin borsada işlem görmeye başladığı günden itibaren 1 yıl süreyle bedelli sermaye artırımı yapmayacak.

Şirketin ana pay sahibi Aydın Mıstaçoğlu ve Mıstaçoğlu Holding, halka arz edilen paylar hariç olarak elindeki payları, şirket paylarının borsada işlem görmeye başlamasından itibaren, borsa fiyatından bağımsız olarak 6 ay süreyle borsada satmayacak.

Ayrıca şirket paylarının halka arzını takiben, bir yıl süreyle halka arz fiyatının altındaki bir bedelle borsada satmayacak.

Halka arz sonrası elde edilecek gelirin;

  • %70’i şirketin finansal borç, anapara ve faiz ödemelerinde,
  • %30’u ise işletme sermayesi ihtiyacında kullanılacak. 

Halka arz eden ortak Aydın Mıstaçoğlu’nun, 30 milyon adet payın satışından elde edeceği ve halka arz maliyetinin çıkarılması sonucu bulunacak net gelir miktarı, kişinin kendi tasarrufunda olacak.

📖 Bu Yazıyı Hazırlarken Yararlandığımız Kaynaklar

Sermaye Piyasası Kurulu Bülteni

MİA Teknoloji İzahname

Konya Kağıt İzahname

Mobiltel İletişim İzahname

Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.

Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı