Bültenler

Borsa İstanbul’da Bu Hafta Seni Hangi Halka Arzlar Bekliyor? 1 Kasım Haftası

November 1, 2021 • 3 dakika okuma süresi
Borsa İstanbul’da Bu Hafta Seni Hangi Halka Arzlar Bekliyor? 1 Kasım Haftası

SPK tarafından yayınlanan haftalık bültende açıklandığı üzere; Doğu Aras Enerji Yatırımları A.Ş.’nin halka arzına onay verildi. Yılın en büyük ikinci halka arzı olması planlanan ARASE’nin halka arzının detayları neler? Gelin yakından bakalım.

Borsa İstanbul’da Bu Hafta Seni Hangi Halka Arzlar Bekliyor? 1 Kasım Haftası

👀 Peki, Ne Yapar Bu Şirketler?

Doğu Aras Enerji Yatırımları A.Ş. (ARASE)

Enerji sektöründe dağıtım ve perakende alanında faaliyet gösteren ARASE, dağıtım alanında; Erzurum, Ağrı, Ardahan, Bayburt, Erzincan, Kars ve Iğdır olmak üzere 7 il bulundururken yaklaşık 1 milyon 35 bin aboneye hizmet sağlıyor. Perakende alanında ise Türkiye genelinde hizmet veriyor.

ARASE’nin grup şirketleri olarak; Aras Elektrik Dağıtım A.Ş. ve Aras Elektrik Perakende A.Ş. bulunuyor.

Şirketin ortaklık yapısına baktığımızda Çalık Enerji Sanayi ve Ticaret A.Ş. ile Kiler Holding A.Ş.’nin yarı yarıya ortak olduğunu görüyoruz. 

🤔 Taahhüt ve Hedefleri Neler?

  • Şirket, payların Borsa İstanbul’da işlem görmeye başladığı tarihten itibaren 6 ay boyunca, şirket paylarının dolaşımdaki pay miktarının artmasına yol açacak şekilde satışa veya halka arza konu edilmeyeceğini taahhüt etti. 
  • Ayrıca bu süre boyunca ileride yeni bir satış veya halka arz yapılacağına dair bir açıklama yapılmayacağı doğrultusunda taahhütte bulundu.
  • Halka arz geliri ile ARASE’ye doğrudan nakit girişi olmayacak. Elde edilecek gelirin kullanımı, tamamen Kiler Holding ve Çalık Enerji’nin tasarrufunda olacak.
  • Halka arzın başlıca gerekçeleri arasında;Kurumsal yapının güçlendirilmesiŞirketin faaliyetlerinin bilinirliğinin artırılmasıDaha düşük maliyetle finansman sağlama imkanı öne çıkıyor.
  • Halka arz edilecek 13 milyon 400 bin payın;%60’ı yurt içi bireysel yatırımcılara%30’u yurt içi kurumsal yatırımcılara%10’u yurt dışı kurumsal yatırımcılara tahsis edildi.

Halk Yatırım tarafından; halka arzdan itibaren en fazla 30 gün süreyle fiyat istikrarı işlemlerinin gerçekleştirilmesi planlanıyor. Fakat konuyla ilgili bir taahhüt bulunmuyor.

📖 Bu Yazıyı Hazırlarken Yararlandığımız Kaynaklar

SERMAYE PİYASASI KURULU BÜLTENİ

Hakkımızda

İzahname

Yılın ikinci en büyük halka arzı geliyor

Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.

Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı