BIST Şirket Haberleri

Borsa İstanbul’a Bireysel Emeklilik Sistemi (BES) Desteği!

February 14, 2023 • 2 dakika okuma süresi
Borsa İstanbul’a Bireysel Emeklilik Sistemi (BES) Desteği!

Sigortacılık ve Özel Emeklilik Düzenleme ve Denetleme Kurumu (SEDDK), Bireysel Emeklilik Sistemi’nde (BES), devlet katkısı fon portföyünün değerlendirileceği enstrümanlarda düzenleme yaptı.

Resmi Gazete’de yayımlanan karara göre; 

Bireysel Emeklilik Sistemi’nde devlet katkısı portföyünde fonların borsa payı 10%’dan 30%’a çıkarıldı.

Tek hisseye yatırım tavanı 1%’den 5%’e yükseltildi.

Devlet tahviline yatırım 70%’ten 50%’ye indirildi.

Belirtilen portföy sınırlamalarına en geç 10 gün içerisinde uyum sağlanması ise zorunlu oldu.

Bu Karar Ne Anlama Geliyor?

SEDDK tarafından alınan bu karar özellikle deprem sonrası Borsa İstanbul’da yaşanan volatilite azaltmak için hayata geçirilecek.

Bireysel Emeklilik Sistemi’nde içerisinde bulunan devlet katkısında hisse senetlerinin payı yükseltilerek piyasaya nakit girişi sağlanacak.

Borsaya yatırılacak tutarın 10%’dan 30%’a çıkarılmasıyla 8 milyar TL’lik tutar devlet tahvilinden borsaya kaydırılacak. Bundan sonra her ay vatandaşın yatırdığı katkıya karşı 30%’luk devlet katkısının 30%’u da yine borsadaki hisselere yönlendirilecek.

Borsa İstanbul’da Hangi Paylarda Değerlendirilecek?

Yapılan düzenlemeye göre BES devlet katkısı fonlarının asgari 30%’u; BIST 30, BIST Likit Banka, BIST Banka Dışı Likit 10 ve BIST Katılım 30 endekslerindeki paylar ile BIST 100, BIST Sürdürülebilirlik Endeksi, BIST Kurumsal Yönetim Endeksi ve Borsa İstanbul A.Ş. tarafından hesaplanan katılım endekslerindeki paylarda değerlendirilecek.

Ayrıca bakınız; Bireysel Emeklilik Sistemi (BES) Nedir? Avantajları Nelerdir?

Borsa İstanbul'a Bireysel Emeklilik Sistemi (BES) Desteği!

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynaklar: Resmi Gazete