Blog

BES (Bireysel Emeklilik Sistemi) Nedir? Temettü Emekliliği ile Arasındaki Farklar Nelerdir?

Ocak 27, 2023
BES (Bireysel Emeklilik Sistemi) Nedir? Temettü Emekliliği ile Arasındaki Farklar Nelerdir?
Makaleyi sesli dinle
Bireysel Emeklilik Sistemi

Bireysel Emeklilik Sistemi (BES), bireylerin gönüllü katılıma dayalı olup sosyal güvenlik sisteminin sağladığı emeklilik gelirine ek bir gelir oluşturan özel emeklilik sistemi olarak tanımlanıyor. Peki, temettü emekliliği ve BES arasında nasıl bir fark olabilir dersin?

Bireysel Emeklilik Sistemi (BES) Nedir?

Son yıllarda uygulanan BES devlet katkısı sayesinde bireysel emeklilik sisteminin avantajlarının artması, daha fazla kişinin BES sistemine katılımını sağlayan en önemli unsurlardan biri olarak öne çıkıyor. Emeklilik döneminde sosyal güvenlik sistemlerinden edineceği gelirin yaşam standartlarını karşılama konusunda yetersiz kalacağını düşünenler, ek gelir sağlamak açısından BES emeklilik sistemine daha fazla ilgi gösteriyor. Peki, BES’in sunduğu seçeneklere ve avantajlarına dair sen neler biliyorsun? Bilgilerini tazelemek ve yenilerini edinmek için sayfamızın devamına göz atabilirsin!

Bireysel Emeklilik Sistemi Avantajları Nelerdir?

Yazımızın daha en başında “BES nedir?” sorusunun tam yanıtını öğrendiğine göre, şimdi sıra bu sistemin bireylere sunduğu avantajları öğrenmeye geliyor. 

Gelecek için Güvence

Bireysel Emeklilik Sistemi katkı payları ve tasarrufların toplandığı, değerlendirildiği ve kişilere toplu para ya da maaş şeklinde ödendiği bir sistem olarak ek gelir sağlıyor.

Geniş Katılım İmkanı

Sisteme çalışan bireylerin yanı sıra 18 yaşından büyük herkes katılabiliyor. 18 yaşından küçük bireyler ise yasal temsilcileri aracılığıyla sisteme dahil olabiliyor.

Koşulsuz Şartsız Devlet Katkısı

Bireysel Emeklilik sözleşmesi bulunan herkes ayrım yapılmaksızın devlet katkısı ödemesinden faydalanabiliyor. Bireysel Emeklilik hesabına yapılacak katkı ödemelerinin tutarı bireyler tarafından belirlenebiliyor. Sistemde aylık yatırılan her katkı payı tutarı için 25-30% oranında da devlet katkısı uygulanıyor.

Kazanç Durumuna Göre Ödemeye Ara Verme Şansı

Bireysel Emeklilik Sistemi’ne dahil olan bireyler ekonomik durumlarındaki değişikliklere göre katkı payı ödemelerine ara verebiliyor ve sonrasında yeniden devam edebiliyor.

İsteğe Göre Toplu Çekim veya Maaş Olarak Geri Alma Olanağı

BES’ten emeklilik hakkı elde eden bireyler birikimlerini toplu olarak ya da belirleyecekleri periyotlarda maaş olarak alabiliyor.

Ödeme Tutarını ve İşlemci Banka/Acenteyi Seçme Opsiyonu

Sistemdeki birikimler ödenen katkı payı tutarı, devlet katkısı ve fonların getirilerine göre değişiklik gösteriyor. Bireylerin sistemde kaldıkları süre ve tercih edilen fon dağılımı, fon getirilerini önemli ölçüde etkiliyor. Katkı payı tutarını yüksek ödeyenlerin birikimleri standart tutarları ödeyenlere oranla daha yüksek olabiliyor. Bireysel emeklilik sistemindeki katılımcıların ödeyecekleri katkı payları emeklilik şirketlerinin kurduğu farklı fonlarda da değerlendirilebiliyor.

Bireysel Emeklilik Sistemi Yatırım Aracı mıdır?

BES (Bireysel Emeklilik Sistemi) Nedir? Temettü Emekliliği ile Arasındaki Farklar Nelerdir?

“Bireysel Emeklilik nedir?” sorusunun yanıtı bazı bireyler nezdinde bir yatırım aracı olarak verilse de, bunun aslında daha çok birikimlerin değerlendirildiği bir tasarruf yöntemi olduğu unutmamak gerekiyor. Bireysel Emeklilik Sistemi’nden ve devlet desteğinden faydalanmak için sistemde 10 yıl kalmak ve 56 yaş koşulunu sağlamak gerekiyor. Bu süre dolmadan BES iptal işlemi yapılırsa BES şirketlerinin sunduğu artılar ve verilen devlet katkısında kesintiler yaşanıyor. Bireysel Emeklilik fonları iyi yönetilmediği takdirde, elde edilecek gelir miktarı da beklentilerin altında kalabiliyor.

Tüm bunların yanı sıra BES’ten emekli olduktan sonra yaşam standartlarını düşürmeden sürdürmek için standart tutarların üzerinde katkı payı tutarları ödemek gerekiyor. Bu durumda sistemin kısa vadeli yatırım planı olan bireyler için getiri açısından bir avantajı bulunmuyor. Bu gibi faktörlerden dolayı birçok kişi pasif gelir elde edebileceği alternatif modelleri araştırıyor.

Ayrıca bakınız; Para Biriktirme Yöntemleri: Gelirini Yönetmek

BES’e Alternatif Bir Model: Temettü Emekliliği!

Son yıllarda emeklilik dönemini daha rahat bir şekilde geçirmek isteyenler, pasif gelir ve ek gelir kaynağı arayanlar birikimlerini değerlendirmek için BES’e alternatif olarak temettü emekliliği modeline yöneliyor. Peki, temettü emeklilik modeli nedir ve nasıl kazanç sağlar? Yanıtları bir sonraki başlığımızda bulabilirsin!

Ayrıca bakınız; Temettü emekliliği nedir?

Temettü Emekliliği Nedir? Temettü Emeklisi Nasıl Olunur?

Temettü Emeklisi

Temettü, borsada işlem gören şirketlerin belirli bir dönem sonunda kazandıkları kârı hisse sahipleriyle paylaşması olarak tanımlanıyor. Temettü Emekliliği ise düzenli büyüyen, kâr geçmişi ve yüksek temettü verimi olan şirketlerin hisse senetlerinden alarak uzun vadede yaşam maliyetlerini karşılayacak düzeyde pasif gelir elde etmek olarak açıklanıyor. 

Temettü emeklisi olmak için borsada uzun yıllardır işlem gören, kârlılığı yüksek, büyüme oranı iyi olan ve temettü dağıtan şirketlerin hisse senetlerine sahip olmak yeterli oluyor. Temettü dağıtacak şirketler, temettüleri önceden duyurdukları tarihte dağıtıyor. Kişilerin hakkına düşen temettü miktarı birkaç iş günü içerisinde yatırım hesaplarına geçiriliyor. Şirketlerin kâr payı dağıtma periyotları yılda bir kez olduğu gibi birden fazla da olabiliyor.

external link icon
ayliktemettu

Aylık Düzenli Temettü Veren Hisseler

Bireysel Emelilik Sistemi ve Temettü Emekliliği Arasındaki Farklar Nelerdir?

Gelir Yolları

Bireysel Emeklilik Sistemi, yatırımdan daha çok tasarruf aracı olarak öne çıkıyor. Sistemden 10 yıl ve 56 yaş koşulunu sağlamadan önce çıkan bireyler emekliliğe hak kazanamıyor. Sistemde kaldıkları süre boyunca toplanan birikimlerini de kesintili bir şekilde alıyor. Ayrıca erken çıkışta BES fon getirileri de düşük oluyor.

Temettü Emekliliği ise BES’ten farklı olarak daha çok alternatif bir yatırım aracı olarak değerlendiriliyor. Bu emeklilik modeli, bireylerin hisse senedi alım satımı ve temettü dağıtımı ile yaşam maliyetlerini karşılamaya yardımcı olabilecek bir pasif gelir modeli olarak öne çıkıyor. Temettü Emekliliği, BES’te olduğu gibi farklı yatırım fonlarından oluşmuyor; tek gelir kalemi, hisse senedi fiyatları ve temettü dağıtımındaki artış oluyor.

Katılım Süresi ve Koşullar

Temettü Emekliliği modelinde BES’teki gibi yaş ve belli bir süre sistemde kalma gibi herhangi bir koşul bulunmuyor. Temettü dağıtımı yapacak şirketin hisse senetlerine sahip olmak ve temettü dağıtım takvimini takip etmek yeterli oluyor. Temettü Emekliliği ile şirketler bazı durumlarda yıl içinde birden fazla kâr payı dağıttığı için daha fazla kazanç elde etmek de mümkün oluyor. Yatırımcılar yüksek temettü getirisi olan şirketlerin hisse senetlerini takip ederek uzun vadeli yatırım için daha fazla tercih ediyor.

Emeklilik Yaşı Tayini

Bireysel Emeklilik’te aylık ödenecek katkı payı ne kadar yüksek olursa elde edilecek birikim de o denli yüksek oluyor. Temettü emekliliğinde ise temettü hissesi almak için ayrılan bütçe, her ay hisse almak için yatırılabilecek ek para tutarı, portföyde bulunan hisselerin temettü verim oranı ve aylık emeklilik gelir hedefi gibi faktörler emeklilik yaşını belirlemede etkili oluyor. Temettü dağıtan şirketlerin son yıllara ait temettü bilgilerini inceleyerek düzenli ve yüksek temettü veren hisseler hakkında bilgi sahibi olmak ve temettü portföyünü bu doğrultuda oluşturmak mümkün oluyor.

Hisse Senedi Nasıl Alınır

Geleceğine yönelik bir adım atmak için daha fazla beklemeyin! Midas yatırım hesabı açarak kazanç elde etmeni sağlayacak hisse alım satım işlemlerini hemen şimdi, dilediğin her yerden kolay ve hızlı bir şekilde yapman mümkün. Sen de App Store ya da Google Play Store üzerinden Midas uygulamasını indirin, kayıt işlemlerini tamamlayıp hemen yatırım yapmaya başlayın!

BES (Bireysel Emeklilik Sistemi) Nedir? Temettü Emekliliği ile Arasındaki Farklar Nelerdir?

Hisse senetleri riskli yatırım ürünleridir. Şirketlere ortaklık, hem kârlarına hemde zararlarına ortaklık anlamına gelir. Ana paranızdan kâr etme ihtimaliniz olduğu gibi, zarar etme ihtimalinizde bulunmaktadır.

Benzer İçerikler

Midas Bülten’e abone ol, finansal gündemi takip et.

Midas Uygulamasını İndirin

Parça Hisse

Ücretsiz Canlı Veri

Düşük İşlem Ücreti