Borsa İstanbul Notları

Borsa Haftaya Nasıl Başladı? Banka Hisseleri Neden Yükseliyor?

January 8, 2024 • 2 dakika okuma süresi
Borsa Haftaya Nasıl Başladı? Banka Hisseleri Neden Yükseliyor?

📊 Endeks haftanın ilk gününe pozitif bir başlangıç yaptı. 13.40 – 13.45 saatlerinde 7.765 seviyesi dolaylarında yaklaşık 1,80% yükseliş ile fiyatlanmaya devam ediyor.

👉Perşembe ve cuma günü toparlanma eğiliminde olan endekste yukarı yönlü ivmenin bir miktar arttığı söylenebilir.

💡 Yurtdışında Türkiye bankacılık sektörü için AL yönlü tavsiyelerin yayınlanması ardından bankacılık endeksinde kayda değer yükselişler izlendi. Endeks üzerinde ağırlığı yüksek olan bankacılık sektörünün itici güç olduğu söylenebilir.

📌 Günlük kapanış henüz gerçekleşmese de;

  • BIST Bankacılık
  • BIST Menkul Kıymet Yatırım Ortaklıkları
  • BIST Spor
  • BIST Halka Arz
  • BIST Elektrik

💪 Yukarıda yer alan sektör endekslerinin gün içinde güçlü seyirde devam ettiği görülüyor.

📈 Yabancı ilgisinin artmış olduğu ve daha artabileceği beklentileri gündemdeyken yönelimlerinin daha likit olan varlıklara olabileceği düşünülüyor. Bu anlamda işlem hacmi ve derinliği daha yüksek hisselerin yabancı yatırımcılarca ön planda olabileceği düşünülebilir. Ayrıca 4. çeyrek finansalları yaklaşıyorken güçlü bilanço beklentisi olan şirketlerde pozitif ayrışmalar beklenebilir.

Borsa Haftaya Nasıl Başladı? Banka Hisseleri Neden Yükseliyor?

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynaklar: KAP, Matriks.