Borsa İstanbul Notları

Borsa Düzeltme Yaşarken Yükselen BIST100 Şirketleri

March 11, 2024 • 3 dakika okuma süresi
Borsa Düzeltme Yaşarken Yükselen BIST100 Şirketleri

🤷🏻‍♂ Endekse Neler Oluyor?

📊 26 Şubat 2024 tarihinden bu yana BIST100 endeksinin gün içinde test edilen 9.450 seviyesinden 8.736 seviyelerine kadar yaklaşık 7,50% kadar düşüşle düzeltme yaşadığı ve son günlerde toparlanma eğiliminde olduğu izlendi. Düzeltme sürecine giren endekse karşın tarihi zirvede kapanış alınan 23 Şubat tarihinden (9.374) bugüne endeks zirvesinden yaklaşık 2,30% geride fiyatlanıyorken güçlü fiyatlanmaya devam eden şirketler oldu. Bugün ise endeks 9.377 seviyesinde yaklaşık 2% yükselişle güçlü bir açılış yaparak haftaya başladı.

Diğer yandan hafta sonu açıklanan kararla Fitch Ratings, Türkiye’nin kredi notunu “B”den “B+”ya yükseltirken, not görünümünü “durağan”dan “pozitif”e çıkardı. Notun yükselmesinin Haziran 2023’ten beri uygulanan ve para politikasında önden yüklemeli sıkılaşma da dahil politikaların etkinliğini, makroekonomik ve dış kırılganlıklardaki azalmayı yansıttığı belirtildi.

Uzun ve orta vadede ekonomi ve borsaya güvenin artmasını destekleyebilecek olan bu önemli gelişmenin borsada iştah artışını destekleyebileceği düşünülürken yabanc yatırımcı ilgisi içinde pozitif bir gelişme olarka değerlendirilebilir.

Düşüş dalgalarına karşı güçlü durabilmek oldukça önemlidir. Bu durum olumlu anlamda ilginin ve talebin genel olumsuz seyre rağmen baskın geldiği hakkında önemli bir sinyal verir. Bahsettiğimiz düzeltme sürecinde dahi satış dalgalarına göğüs gerip piyasanın aksine yükseliş sağlayan BİST100 hisselerini senin için tespit ettik.

📉 BIST100 endeksinde zirve değerde kapanış aldığı 23 Şubat 2024 tarihinden bugüne yaşanan düşüşün yaklaşık 2,30% çekilmede, düşüşün tam aksine yükseliş göstererek alfa yaratan şirketler!

🟢 Endeks Düzeltme Yaşarken En Çok Yükselen 10 Hisse (BİST100) (%)

1- Bera Holding (BERA) → 21,99

2- Konya Çimento (KONYA) → 16,32

3- Kordsa Teknik Tekstil (KORDS) → 14,88

4- Europen Endüstri (EUREN) → 11,37

5- Mia Teknoloji (MIATK) → 10,91

6- Ford Otosan (FROTO) → 9,58

7- Borusan Yat. Paz. (BRYAT) → 9,13

8- İpek Doğal Enerji (IPEKE) → 8,69

9- Karsan Otomotiv (KARSN) → 8,39

10- Koza Altın (KOZAL) → 7,51

⭐ 23 Şubat 2024 tarihinden bugüne BIST100’de yer alan 30 şirketin getiri sağladığı, 1 şirketin yatay seyrettiği, 69 şirketin ise düşüş yaşadığı izlendi.

Negatif seyre karşın yükseliş kaydetmeyi başaran şirketlerin ağırlıkla otomotiv, madencilik ve diğer sanayi sektörlerinden olması dikkat çekti.

📝 Kısa bir not: Bu içerikte yer alan veriler geçmiş ve gerçekleşen verilerdir. Yalnızca buradan yola çıkarak gelecek adına çıkarım yapmak yanlış olacaktır. Çalışmanın amacı süreç değerlendirmesidir.

  • Bu çalışmada yer alan veriler 8 Mart Cuma günü kapanış verileri baz alınarak hazırlanmıştır.

🔎 Alfa yaratan hisse denince ne anlamalıyız?

Özetle alfa yaratan hisse; belirli bir zaman aralığında kıyaslandığı endeks ya da hisse getirisinin üzerinde getiri sağlayan hisselere denir.

✍️ Örneğin;

Haziran ayı içerisinde X hissesi 12% Y hissesi 8% getiri sağlamış ise X hissesi Y hissesine görece alfa yaratmış denir.

Borsa Düzeltme Yaşarken Yükselen BIST100 Şirketleri

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynaklar: KAP, Finnet2000