Borsa Yorumları

Boğa Piyasasına Girmeden Önce Mutlaka Sahip Olunması Gereken Hisseler

March 27, 2023 • 3 dakika okuma süresi
Boğa Piyasasına Girmeden Önce Mutlaka Sahip Olunması Gereken Hisseler

Bir sonraki boğa piyasasında piyasa ortalamalarına kıyasla daha iyi performans gösterme olasılığı yüksek hisselerin belirlenmesi mümkün.

Bu hisseler, borsanın genel likiditesinde yaşanan değişimlere oldukça duyarlı isimlerden oluşuyor. Bilindiği gibi genel likidite; bir varlığa ait hisselerin, hisse fiyatını önemli ölçüde etkilemeden ne kadar kolay alınıp satılabileceğini ifade ediyor. Araştırmacılar, piyasa genelinde likiditenin azaldığı zamanlarda çok kötü performans gösteren bu tür hisselerin, likidite bollaştığında piyasaya kıyasla daha iyi performans sergilediğini belirledi. Yeni bir boğa piyasası başladığında, likidite genellikle büyük çapta dönüş sağlamakta.

Piyasa genelindeki likidite değişimlerine duyarlı hisseler, er ya da geç bir ayı piyasası rallisi olarak karşımıza çıksa bile, güçlü bir ralli sırasında da iyi performans gösterecektir. 

Chicago Üniversitesi Booth İşletme Okulu’ndan Ľuboš Pástor ve Pennsylvania Üniversitesi Wharton Okulu’ndan Robert Stambaugh, hisselerin likiditeye duyarlı olduğunu keşfeden araştırmacılar. Araştırmacıların “Likidite Riski ve Beklenen Hisse Getirileri” (Liquidity Risk and Expected Stock Returns) başlıklı çalışması, 2003’te Journal of Political Economy dergisinde yayımlandı. Son 20 yıl boyunca yaşanan bu likidite etkisi, bunu aşmasa bile, 2003 çalışmasında belirtildiği kadar güçlü gerçekleşti. 

Elbette, likiditeye duyarlı hisselerin her zaman bu kadar iyi performans göstermesini beklemek çok gerçekçi olmaz. Bu tür hisselerin sergilemesi beklenen üstün performansın tamamen karşılıksız olmadığı ve bir bedelinin olduğu da unutulmamalı. Bu bedeli, likiditenin tükendiği zamanlarda bu hisseleri elde tutmak için kabullendiğiniz riskin karşılığı olarak görebilirsiniz. 

Yine de geleceğin geçmişe benzeyeceği varsayıldığında, likiditeye karşı en yüksek duyarlılığa sahip hisselerin bir sonraki boğa piyasasında üstün bir performans göstereceğine kesin gözüyle bakılıyor. 

 1. Amedisys (AMED)
 2. American Axle & Manufacturing Holdings (AXL)
 3. ANI Pharmaceuticals (ANIP)
 4. Arrowhead Pharmaceuticals (ARWR)
 5. B. Riley Financial (RILY)
 6. Boyd Gaming (BYD)
 7. Catalyst Pharmaceuticals (CPRX)
 8. Crocs (CROX)
 9. G-III Apparel Group (GIII)
 10. Hexcel (HXL)
 11. Mercer International (MERC)
 12. Micron Technology (MU)
 13. Nektar Therapeutics (NKTR)
 14. Sonic Automotive (SAH)
 15. Staar Surgical (STAA)
 16. Synaptics (SYNA)
 17. United Airlines Holdings (UAL)
 18. Vanda Pharmaceuticals (VNDA)
 19. Vericel (VCEL)
 20. XPEL ( XPEL )

Boğa Piyasasına Girmeden Önce Mutlaka Sahip Olunması Gereken Hisseler

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu yazı hazırlanırken faydalanılan kaynak: Barrons