Borsa Yorumları

Boğa Piyasası Gelmeden Sahip Olunması Gereken Hisseler

March 7, 2023 • 3 dakika okuma süresi
Boğa Piyasası Gelmeden Sahip Olunması Gereken Hisseler

Morgan Stanley’den yapılan açıklamada, teknolojinin yanı sıra medya ve telekomünikasyon yatırımcılarının ayı piyasası dip yapmadan önce alım listelerini şimdiden hazırlamaya başlaması gerektiği ifade edildi.

Wall Street kurumu; pazartesi günkü bilgilendirme yazısında, hisselerin dip seviyeye gelmesi için yaklaşık 3 ay gerektiğini düşünüyor. Bu beklenti, teknoloji sektörünün yılın ikinci yarısında güçlü bir sıçrama yaparak büyük bir destek alabileceğine işaret ediyor.

Netflix (NFLX), piyasanın dibe vurmasından önceki dönem için Morgan Stanley’nin tavsiye ettiği hisseler arasında. Dijital akış platformu hissesine “EŞİT PORTFÖY AĞIRLIĞI” notu veren analist Benjamin Swinburne, hissenin sektörde “orantılı ve kârlı bir pazar lideri” olmaya devam ettiğini belirtti.

Ayı piyasasının dip yapmasından önce “AL” denilen hisselerden biri de IBM (IBM). Analist Erik Woodring, “EŞİT PORTFÖY AĞIRLIĞI” notuyla tavsiye edilen hissenin “dünyanın en defansif hissesi” olduğunu ve ilerleyen zaman içerisinde sektör üstü performans eğilimi gösterdiğini vurguladı. Woodring bu hissenin ilk aşamada sektör altı performans gösterdiği konusunda uyarılarda bulunuyor. 

Dip noktadan önce alınması tavsiye edilenlerden biri de Verizon (VZ). Analist Simon Flannery’nin “YÜKSEK PORTFÖY AĞIRLIĞI” notuyla tavsiye ettiği hisse bu yıl yaklaşık 3% düşüş kaydetti.

Morgan Stanley’den yapılan açıklamada, ayı piyasasının dip yapmasının ardından en “etkileyici performansı” döngüsel ve düşük kaliteli değer hisselerinin gösterdiği kaydedildi. Bilgilendirme yazısına göre; internet üzerinden alışveriş, interaktif medya ve hizmetler, yarı iletkenler ve teknoloji donanımları görece en güçlü getirileri sağlıyor.

Yazıda, “Açıkçası döngüsel hisseler, defansif hisselere göre ortalama 28% daha iyi performans gösterirken, düşük kaliteli olanlar yüksek kaliteli olanlardan 20% daha iyi performans sergiler.” ifadelerine yer verildi.

Bu yıl 16%’dan fazla yükselmiş olsa da Walt Disney (DIS) hisselerinin dip sonrasında sektör üstü performans göstermesi bekleniyor. Analist Benjamin Swinburne şirketin park ve reklamcılık segmentinin, daha sağlıklı bir müşteri kitlesi ve bunun yanı sıra “medya segmentini yönetmeye ve optimize etmeye yönelik yeni yaklaşım” sayesinde sıçrama yapması gerektiğini belirtti.

Morgan Stanley, “YÜKSEK PORTFÖY AĞIRLIĞI” notu verdiği ve 2023’te 1% değer kaybeden bulut bilişim şirketi Snowflake (SNOW)’i de tavsiye ediyor. Şirketlerin yapay zeka ve makine öğrenimi girişimlerini desteklemek üzere kendi veri bulut altyapılarını kurmaya başladıklarını belirten analist Keith Weiss, Snowflake’in bundan yararlanma konusunda “hazırlıklı” olduğunu vurguladı.

Morgan Stanley, yatırımlarını dip noktasından boğa piyasasına doğru yapan yatırımcılar için Salesforce (CRM) ve Microsoft (MSFT) gibi hisselerin alım fırsatı olduğuna işaret etti.

Boğa Piyasası Gelmeden Sahip Olunması Gereken Hisseler

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu yazı hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC