Bültenler

Boğa Piyasası Başlıyor Mu, Yoksa Daha Zamanı Var Mı?

August 11, 2022 • 6 dakika okuma süresi
Boğa Piyasası Başlıyor Mu, Yoksa Daha Zamanı Var Mı?

Borsa ve Yatırımcılar

Piyasanın Nabzı: Nasdaq ve S&P 500, temmuz ayında enflasyon verilerinin beklenenden fazla yavaşladığını göstermesinin ve FED’in faiz artırımları konusunda daha az agresif olacağına dair umutları artırmasının ardından çarşamba günü 2%’den fazla yükseldi. S&P 500 2,13% yükselişle mayıs başından bu yana en yüksek seviyeden kapanırken, Nasdaq 100 2,85% yükseldi ve hazirandaki dip seviyesinin 20% üzerine çıktı. Özellikle Nasdaq’ın dip seviyelerden 20% yükselişi “Boğa piyasası başlıyor mu?” sorularını akıllara getirdi.

Veriler, enflasyonun son iki yılda istikrarlı bir şekilde tırmanışını izleyen Amerikalılar için ilk kayda değer rahatlama işareti oldu.

Grafik: TÜFE- Çekirdek TÜFE (Core CPI) 1980-2022 Yılları Arasında

Boğa Piyasası Başlıyor Mu, Yoksa Daha Zamanı Var Mı?

Not: Gri alanlar resesyon dönemlerini göstermektedir.

Goldilocks Senaryosu Mu? Citi’nin yatırım stratejisi başkanı Shawn Snyder, “Piyasa için şu anda bir tür Goldilocks senaryosu var çünkü işgücü piyasası ayakta duruyor ve enflasyon potansiyel olarak düşmeye başlıyor. Yumuşak bir iniş, böyle görünür.” dedi. 

 • Fortune’dan Will Daniel’in haberine göre de aralarında Jefferies Baş Finans Ekonomisti Aneta Markowska’nın da yer aldığı ekonomistler, stagflasyon yani hem işsizliğin hem enflasyonun arttığı bir ekonomik dönemin değil, Goldilocks yani ekonomik büyümenin enflasyona yol açmadığı bir büyüme sürecinin geldiğini düşünüyor. 

İşimiz Daha Bitmedi!: Vadeli piyasalarda, ABD merkez bankasının Eylül toplantısında faizleri 75 baz puan artırması ihtimali veri öncesindeki 68%’e kıyasla,  yalnızca 43,5%’lik bir ihtimalle fiyatlanıyor. 50 baz puanlık bir artış ise 56,5% ihtimal olarak görülüyor.

 • Charles Evans, FED’in şu anda 2,25%-2,5% aralığında olan politika faizini bu yıl 3,25%-3,5%’e, gelecek yıl sonuna kadar ise bu aralığın 3,75%-4%’e yükseltmesinin “muhtemelen gerekebileceğini” aktardı. Minneapolis FED başkanı Kashkari de “FED faizleri artırmalı ve enflasyon yumuşayana kadar faizler yüksek kalmalı” ifadelerini kullandı.
 • ABD Başkanı Joe Biden, ülkede enflasyonun yatışmaya başlayabileceğine dair bazı işaretler gördüklerini belirterek, “Önümüzdeki aylarda biraz daha ters rüzgarlarla karşı karşıya kalabiliriz. İşimiz daha bitmedi.” dedi.
 • 2008 krizini önceden tahmin etmesiyle ünlü, milyarder yatırımcı Michael Burry de sevinmek için erken olduğunu düşünenlerden. Burry, Nasdaq’ın düşük seviyesinden 20% yükselmesi sebebiyle boğa piyasasının gelip gelmediğine yönelik belirsizliklere cevap olarak “Bu şeyleri kim uyduruyor? 2000’den sonra Nasdaq bunu 7 kez yaptı ve 2002’nin en düşük seviyesine 78% düştü.” ifadelerini kullandı.
Boğa Piyasası Başlıyor Mu, Yoksa Daha Zamanı Var Mı?

Korku: Zirveden gerileyen enflasyon verisi piyasada pozitif etki yaratarak, piyasa duyarlılığının yükselmesine ve “NÖTR” bölgede seyrini sürdürmesine etki etti.

Hisseler

Disney (DIS): Disney kazanç raporunda, yerel tema parklarında artan harcamalarla desteklenen hem üst hem de alt satırda beklenenden daha iyi sonuçlar verdi. Kaynak

 • Çarşamba günü, Walt Disney Company toplam Disney+ aboneliklerinin mali yılın üçüncü çeyreğinde 152,1 milyona yükseldiğini ve 147 milyon analistin tahmininden daha yüksek olduğunu bildirdi.
 • Mali üçüncü çeyreğin sonunda Hulu’nun 46,2 milyon abonesi ve ESPN+’ın 22,8 milyon abonesi vardı. Birleşik, Hulu, ESPN+ ve Disney+, 221 milyondan fazla akış abonesine sahiptir. Akış alanında uzun süredir lider olan Netflix, en son hesaplamaya göre 220 milyon aboneye sahipti.
 • Buna ek olarak Disney, Disney+ için 2024 tahminini şirketin önceki beklentilerinin hem alt hem de üst sınırından 15 milyon düşerek 215 milyon-245 milyon aboneye indirdi.
 • Disney, yayın işini karlı hale getirme çabasının bir parçası olarak reklam destekli Disney+ içeren yeni bir fiyatlandırma yapısını da açıkladı. Fiyat artışları, Disney’in yayın hizmetleri için artan işletme kaybını yansıtıyor. 

Boeing (BA): Şirket, bir yıldan fazla bir süre içinde ilk 787 Dreamliner’ını çarşamba günü teslim etti ve 787 Dreamliner’ın teslimlerindeki üretim kusurları sebepli duraklamayı sona erdirdi. Kaynak

 • Şirketin CEO’su Robert Isom, Instagram gönderisinde, American Airlines’ın Boeing’in Güney Carolina’daki 787 fabrikasından ilk yeni teslimatı aldığını söyledi.
 • Teslimat, Boeing için bir kilometre taşıdır. Uçaklar, üretici için önemli bir nakit kaynağıdır ve bir uçağın fiyatının büyük kısmı teslimatta ödenir – ancak şirket gecikmeleri müşterilere tazmin etmek zorunda kalmıştır.
 • Teslimatlar son iki yılın büyük bir bölümünde askıda kaldı. Boeing, bu yılın başlarında, teslimat bekletme sırasında üretim kusurlarının ve üretimdeki düşüşün kendisine 5,5 milyar dolara mal olacağını söyledi.

Spotify (SPOT): Spotify, kullanıcıları Ticketmaster ve Eventbrite gibi ortaklara yönlendirmek yerine doğrudan platformundan hayranlarına canlı konser biletleri satmak için yeni bir site başlattı. Şirketin yeni web sitesi yaklaşan konserleri listeliyor ve kullanıcıların bu gösteriler için banka veya kredi kartı ile bilet satın almalarına olanak tanıyor. Spotify, böylelikle elindeki kapsamlı kullanıcı verisinden daha iyi yararlanmayı planlıyor. Kaynak

 • Yenilenen canlı etkinlik akışı ve biletleme platformu ile şirket, keşif sorununu çözmeye ve doğrudan veya bir satış ortağı olarak bilet rezervasyonu yaparak gelir sağlamayı hedefliyor. 

Emtia ve Doğal Kaynaklar

Boğa Piyasası Başlıyor Mu, Yoksa Daha Zamanı Var Mı?
 • Altın: Altın fiyatlarındaki yükseliş yarıda kaldı. İki FED yetkilisi beklentilerin altında gelen Temmuz enflasyonunun FED’in daha yüksek faiz oranlarına ulaşma patikasını değiştirmeyeceğini vurgulamasıyla altın fiyatları tekrar düşüşe geçti. Faizsiz getiri sunması sebebiyle faiz artışlarında yumuşama olmayacak olmasının beklenmesi altın fiyatlarını olumsuz etkiler.
 • Neyi etkiler? Altın madenciliği şirketi hisseleri, altın fonları. 
 • Petrol: Beklentilerin altında gelen enflasyon verileri, durgunluk olmadığının kanıtlarından biri olduğu için petrol fiyatlarını da geçtiğimiz gün olumlu etkiledi. Öte yandan ABD’de resmi veriler, yerel üretimin artmasıyla birlikte petrol stoklarının Aralık ayından bu yana en yüksek seviyeye ulaştığını gösterdi. Petrol piyasalarındaki sıkışıklığın azalması ve Ukrayna üzerinden geçen Rus petrol hattında akışın yeniden başlamasıyla petrol fiyatlarında aşağı yönlü hareket bugün devam ediyor.
 • Neyi etkiler? Petrol şirketi hisseleri, Enerji hisseleri, Petrol fonları. 

Boğa Piyasası Başlıyor Mu, Yoksa Daha Zamanı Var Mı?

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı