Borsa Haberleri

BofA’ya Göre TCMB Nisanda 300-500 Baz Puan Faiz Artışı Yapabilir

Mart 12, 2024 • 2 dakika okuma süresi
BofA’ya Göre TCMB Nisanda 300-500 Baz Puan Faiz Artışı Yapabilir

Bank of America (BofA), Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın nisan ayında 300-500 baz puanlık faiz artışına gidebileceğini değerlendirdi.

Bankanın analistleri, yayımladıkları bir araştırma raporunda TCMB’nin ilave faiz artışı yapmasının baz senaryolarında yer alamadığını ancak nisan ayında 300 ila 500 baz puanlık faiz artışının ihtimal dahilinde olduğunu belirtti.

Ekonomistler, TCMB’nin seçtiği patika ne olursa olsun, ikinci yarıda Türk varlıklarında “iyimser olmak için alan olduğunu” düşünüyor

“Faiz Artışı Durumunda Sermaye Girişleri 2. Çeyrekte Başlayabilir”

Ekonomistlere göre TCMB’nin politika faizinde yapacağı daha fazla artış, enflasyon beklentilerinin makro ihtiyati tedbirlerden daha iyi yönetilmesine yardımcı olabilir ve TCMB’ye güveni artırabilir.

Olası bir faiz artışının mart ayındaki enflasyon verisine bağlı olduğunu bildiren ekonomistler, “Faiz artırımı olması durumunda sermaye girişleri 2. çeyrekte yeniden başlayabilir” dedi.

“İlk Çeyrekteki Kötümserlik Geçici”

Politikanın daha da sıkılaşmasını ve verilerin yaza doğru iyileşmesini bekleyen ekonomistler ilk çeyrekteki kötümserliğin “muhtemelen geçici” olduğunu belirtti.

Ekonomistler, 31 Mart’ta yapılacak yerel seçimler sonrası döviz kurlarında ani bir artış beklemediklerini ve kurda yaşanan son artışların geçici olduğunu tahmin ettiklerini belirttiler.

Deutsche Bank da dünkü raporunda Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’ndan bu ay 500 baz puan faiz artışının ‘yüksek ihtimal’ olduğunu söylemişti.

İlgili içeriğe buradan ulaşabilirsin.

TCMB, şubat toplantısında faizi 45%’de sabit tutarken, enflasyon görünümünde yaşanabilecek bir bozulma halinde parasal sıkılık düzeyinin artırılabileceğini ifade etmişti. TCMB’nin mart ayındaki Para Politikası (PPK) toplantısı ise 21 Mart’ta gerçekleştirilecek.

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynaklar: BofA

Midas Bülten’e abone ol, finansal gündemi takip et.

Midas Uygulamasını İndirin

Parça Hisse

Ücretsiz Canlı Veri

Düşük İşlem Ücreti