Ekonomi ve Finans Haberleri

BofA’nın Yıl Sonu Kur Tahmini Sonrası Dövizde Son Durum

May 21, 2024 • 3 dakika okuma süresi
BofA’nın Yıl Sonu Kur Tahmini Sonrası Dövizde Son Durum

Döviz kurları, düne göre yatay seyrederken, piyasalar Bank of America Securities’in yıl sonu için açıkladığı öngörülerini sindiriyor. Küresel piyasalarda ise bir dizi Fed yetkilisinin konuşmaları sonrası dolar endeksi yatay seyretti. 

Serbest piyasada güne 32,2260 lira seviyesinde başlayan dolar, TSİ 13.30’da 32,1994 liraya geriledi. Doların yanı sıra Euro da güne 34,9930 liradan başladıktan sonra 35,0301 liraya yükseldi.

Öte yandan bugün BofA, Türkiye’de para politikasının sıkılaşmasıyla hem yerli hem de yabancı yatırımcıların daha iyimser hale geldiklerini belirtirken, reel sektörün ekonomide kayda değer bir yavaşlama gördüğünü, bankaların ise dolardan dönüşün başladığını gördüğünü belirtti.

BofA ekonomist ve stratejistleri “İlk çeyrek karamsarlığı out, yaz iyimserliği in” başlıklı raporunda, “Özel sektör artık ekonomideki yavaşlamayı hissediyor ve parasal duruşun yeterince sıkı olduğu görüşünde” dedi. Banka ayrıca, doların yıl sonunda 38 lira seviyesinde olacağını öngördü. 

🎯 Endekse Fed Desteği

BofA’nın Yıl Sonu Kur Tahmini Sonrası Dövizde Son Durum

ABD para birimini altı farklı para birimi karşısında ölçen dolar endeksi, haftaya başladığı ılımlı seyri sürdürdü ve 104,523 seviyesinde işlem gördü. 

Ancak endeks, geçen hafta nisan ayında tüketici fiyat baskılarında bir gevşeme olduğunu gösteren verilere rağmen, birkaç Fed yetkilisinin politika ihtiyatının devam etmesi çağrısında bulunmasının ardından bu hafta kazançlarını korudu. 

Fed Başkan Yardımcısı Philip Jefferson, dün yaptığı açıklamada yavaşlamanın “uzun süreli” olup olmadığını söylemek için henüz çok erken olduğunu söylerken, Başkan Yardımcısı Michael Barr da kısıtlayıcı politikanın daha fazla zamana ihtiyacı olduğunu belirterek erken faiz indirimi umutlarını azalttı.

Bugün de FOMC üyelerinden Thomas Barkin, John Williams ve Raphael Bostic dahil olmak üzere sindirilmesi gereken daha fazla Fed konuşmacısı var.

ING analistleri bir notta, “Yıl sonuna kadar Fed gevşeme beklentileri ılımlı bir şekilde 42 baz puana düşürüldü ancak fiyatlamadaki bir sonraki büyük hareketin 31 Mayıs’ta açıklanacak olan çekirdek kişisel tüketim harcamaları verisinden önce gelmeyeceğinden şüpheleniyoruz. Riskler hafifçe yukarı yönlü görünse de önümüzdeki günlerde dolar üzerindeki görüşümüz nötr kalmaya devam ediyor.” yorumunu yaptı.

BofA’nın Yıl Sonu Kur Tahmini Sonrası Dövizde Son Durum

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Investing, BloombergHT