Borsa Yorumları

BofA’nın Yapay Zekâ Yazılımından En Kazançlı Çıkacak Hisse Seçkisi

June 1, 2023 • 3 dakika okuma süresi
BofA’nın Yapay Zekâ Yazılımından En Kazançlı Çıkacak Hisse Seçkisi

Yapay zekâ günlük hayatın yanı sıra yatırımcılar arasında da büyük bir coşku oluşturdu ve Bank of America’ya göre bazı yazılım hisseleri oldukça kazançlı çıkabilir. 

OpenAI’ın ChatGPT’si ile iyice hız kazanan yapay zekâ furyası, açıkladığı güçlü bilançoyla Nvidia’nın (NVDA) piyasa değeri 1 trilyon doların üzerindeki şirketler listesine girmesiyle iyice büyüdü. 

Bank of America analistleri, şu an yapay zekâ alanındaki “hem yatırımcılar hem de işverenler için dev fırsatlar” göz önüne alındığında, bazı yazılım hisselerinin öne çıktığını belirtiyor. 

Yapay zekâ alanında başarıya katkı sağlayacak faktörler arasında, yüksek hacimde kaliteli veriye erişim, süregelen veri alımları için öncü altyapılar ve şirketlerde var olan çözümler var. 

Banka, yatırımcıların yapay zekâdan faydalanma potansiyeli olan şirketleri tahmin etmek için kullanabilecekleri, 13 evet veya hayır sorusuna dayalı bir analiz çerçevesi oluşturmuş.

Morgan Stanley’nin bu analize dayanarak yapay zekâ fırsatlarından faydalanmak için en iyi konumlanan şirketler listesini aşağıda bulabilirsin:

  • Microsoft (MSFT)
  • Oracle (ORCL)
  • HubSpot (HUBS)
  • Salesforce (CRM)
  • Datadog (DDOG)
  • Workday (WDAY)

Bank of America’dan en yüksek puanı alan tek isim Microsoft oldu. Teknoloji devi, OpenAI’ya milyarlarca dolar yatırım yaptı ve kısa süre önce Bing’i OpenAI’ın ChatGPT sohbet robotunda varsayılan arama motoru yapacağını açıkladı.

Sills, “Microsoft, OpenAI’ya milyarlarca dolarlık bir yatırımı onayladı ve 1) kendi yapay zeka tekliflerini güçlendirmek ve 2) Azure OpenAI aracılığıyla geliştirme hizmetleri sunmak için OpenAI ile bir ortaklık kurdu. Microsoft, yapay zekâ hizmetlerinin yılın son çeyreğinde Azure büyümesine 1%’lik bir katkıda bulunmasını bekliyor.” yorumunu yapıyor. 

Sills’e göre yapay zekâdan kazanma potansiyeli olan bir diğer şirket de Oracle. Şirketin 12 aylık ortalama hedef fiyatını 95 dolardan 112 dolara taşıyan analist, “Oracle’ın üretici yapay zekâyı Fusion ve NetSuite gibi uygulamalarında daha çok kullanmasını bekliyoruz.” diyor. 

Öte yandan yılbaşından bu yana 77% değer kazanan Hubspot, müşteri ilişkileri yönetiminde kullanılan ChatSpot ürünüyle öne çıkıyor. 

Sills ilerleyen yıllarda şirketin yapay zekâ yatırımlarını artırmasını bekliyor ve “Örneğin yapay zekâ, uzmanların müşteri ihtiyaçlarını tahmin etmelerine, çözümler önermelerine ve daha iyi sonuçlar elde etmelerine yardımcı olabilir.” diyor.

BofA’nın Yapay Zekâ Yazılımından En Kazançlı Çıkacak Hisse Seçkisi

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC