Borsa Yorumları

BofA’nın Petrol Sektöründe Yüksek Artış Beklediği 3 Hisse

January 8, 2024 • 3 dakika okuma süresi
BofA’nın Petrol Sektöründe Yüksek Artış Beklediği 3 Hisse

Bank of America, Ukrayna ve Ortadoğu’ya ilişkin jeopolitik risklerin yanı sıra OPEC politikasının yol açtığı belirsizlik sebebiyle petrol fiyatlarındaki dalgalanmaya atıfta bulunarak, enerji sektörünün 2024’te zorlu günlerden geçeceğini düşünüyor. 

Ancak analist Doug Leggate, büyük oyuncuların büyük satın almalardan kaynaklanan sorunlarla baş etmesi nedeniyle, bu karmaşadan zaferle çıkabilecek savunma hisselerini öneriyor. 

Occidental Petroleum (OXY), Chevron (CVX) ve ExxonMobil (XOM) Leggate’in favori petrol hisseleri arasında yer alıyor. 

Hatırlarsan bu isimler, 2023’te büyük anlaşmalarla gündeme gelmişti. Chevron, 53 milyar dolara Hess’i (HES), ExxonMobil 60 milyar dolara Pioneer Natural Resources’ı (PXD) ve Occidental da 12 milyar dolara CrownRock’ı satın alacağını duyurmuştu. 

Bank of America, petrol eğrisindeki düşüşe paralel olarak petrol ve doğalgaz hisselerinin hedef fiyatlarını bir bir düşürse de Leggate, favori üçlüsünün “2024’te sektör için beklenen en büyük yükselişlerden bazılarını temsil ederken, aynı zamanda büyük emtia volatilitesine maruz kalmaktan da kaçındığını” belirtiyor. 

Leggate’in genel sıralamada en çok beğendiği hisse olarak öne çıkan Occidental, CrownRock anlaşmasının şirketin değeri borçtan öz sermayeye kaydırma yeteneğini sıfırlayacağını savunuyor. Analistin Occidental için belirlediği 80 dolar seviyesindeki hedef fiyat, hissede 12 ay içinde 35%’lik bir artışa işaret ediyor. 

Leggate, Chevron’un Hess’i satın almasının nakit akışı ve temettü kapasitesi hakkındaki soruları ele aldığını ve şirketi petrol büyükleri arasında “portföy derinliğinde en büyük değişim oranına” sahip konuma getirdiğini söylüyor. Analistin Chevron için 180 dolarlık bir hedef fiyatı var ve bu da şirket hisselerinin mevcut seviyelerinden 19% yükselebileceği anlamına geliyor. 

Analistin Exxon için belirlediği 140 dolar seviyesindeki hedef fiyat da 37%’lik bir artış ima ederken, Leggate Exxon’un petrol fiyatlarındaki çöküşü temettüsüne zarar almadan atlattığını belirtiyor:

XOM, uzun bir organik büyüme fırsatları listesiyle sektöre liderlik etmeye devam ediyor ancak beklemede olan Pioneer Natural Resources’ın satın alınmasıyla, 2027’ye kadar nakit akışını iki kattan fazla artması beklenen bir dalgalanmayı hızlandırıyor.

BofA’nın Petrol Sektöründe Yüksek Artış Beklediği 3 Hisse

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC