Borsa Yorumları

BofA’dan Yapay Zeka Sektör Analizi ve Öne Çıkan Şirketler!

December 7, 2022 • 5 dakika okuma süresi
BofA’dan Yapay Zeka Sektör Analizi ve Öne Çıkan Şirketler!

Bank of America’ya göre yapay zeka, önümüzdeki beş yıl içinde büyük teknoloji hisseleri için bir katalizör olacak. 

Sektör, 2022’de enflasyon ve yükselen faiz oranları gibi makro etkenler sebebiyle ağır darbe aldı. Teknoloji ağırlıklı Nasdaq Composite bu yıl yaklaşık 12% düşüş gösteren S&P 500’ü geride bıraktı ve 25% değer kaybetti. Bununla birlikte Bank of America analisti Justin Post, yapay zekanın internetin omurgası olduğunu ve büyük teknoloji şirketlerinin hisse senedi performansının giderek daha fazla yapay zekaya bağlı olacağını söyledi.

Analist pazartesi günü kaleme aldığı bir bilgilendirme yazısında, yapay zekanın ve yapay öğrenmenin, “içerik ilgisi, reklam performansı, e-ticaret dönüşümü, pazar etkinliği ve hatta müşteri hizmetleri de dâhil olmak üzere internetin tüm alanlarında kritik bir faktör” haline geleceğini belirtti. “Yapay Zeka/Yapay Öğrenme teknolojisi tüm internet alt sektörleri için (medya, ticaret ve aktarım) önemli ve içsel olarak geliştirilmiş veya bulut servis sağlayıcılarından alınan bu teknolojiyi etkin bir şekilde kullanmayı başaran şirketler rekabet avantajına sahip olacak.” 

Analist, büyük teknoloji şirketlerinin yapay zekaya önemli yatırımlar yaptığını, en büyük üç internet şirketi olan Meta (META), Alphabet (GOOGL) ve Amazon (AMZN)’nun 2023 yılı için bu alana 40 milyar doları bulan bir yatırım sermayesi ayırdığını ifade etti. 

Analist bu üç şirketle birlikte Airbnb (ABNB) ve Uber (UBER)’in de bu alandan en çok fayda sağlayan şirketler arasında olduğunu söyledi. 

Meta Platforms (META)

Post, Meta’nın yapay zekaya 2013 yılından beri yatırım yapmakta olduğunu ve yeni süper bilgisayarı AI Research Center Cluster (RSC)’ın, tamamlandığında dünyanın en hızlı yapay zeka bilgisayarı olmasının beklendiğini söyledi. 

Analist, RSC’nin; görüntüleri, videoları ve metinleri birlikte sorunsuz bir şekilde analiz etmek ve yeni artırılmış gerçeklik araçlarının geliştirilmesine yardımcı olmak gibi birçok alanda Facebook ana şirketine avantaj sağlayacağını vurguladı. Post, Meta’nın bu yapay zeka kapasitesini öncelikli olarak reklam işinde kullanmayı amaçladığını ve 2022/2023 sermaye yatırımlarının büyük bölümünü bu konuya ayırdığını sözlerine ekledi. 

Meta ayrıca, haber akışında kullanıcıların ilgilerini çekecek içerikleri belirlemek ve video platformu Reels’te önerilen içerikleri tespit etmek için de yapay zeka kullanıyor. 

Alphabet (GOOGL)

Post, yapay zeka konusunun yatırımlar, devralmalar ve kurum içi harcamalar bağlamında Alphabet’in ağırlık verdiği bir konu olduğunu söyledi. 

Google ana şirketinin İngiltere merkezli yapay zeka araştırma laboratuvarı DeepMind Technologies, Google Assistant ve Google Play’deki kişiselleştirilmiş uygulama tavsiyeleri de dâhil olmak üzere, şirketin genel yapay zeka teknolojisinden sorumlu. Analist ayrıca Alphabet’in DeepMind’ı veri merkezlerinde enerji etkinliğini artırmak için de kullandığını söyledi ve DeepMind’ın gelirlerinin 2019-2020 döneminde üç kattan fazla arttığını belirtti. 

Yapay zeka, arama motoru ve YouTube’da da önemli bir rol oynuyor. Alphabet 2016’dan bu yana yapay zeka alanına yaklaşık 120 milyar dolar sermaye yatırımı yapmıştı.

Amazon (AMZN)

E-ticaret devi Amazon; Alexa’yı, Go Store’u ve öneri motorunu işletmek için yapay zeka ve yapay öğrenme teknolojisini kullanıyor. 

Post bilgilendirme yazısında, “Uyumlu bir müşteri deneyimi sağlamak için şirketin bu üç ana sütunundan gelen verileri kullanıyoruz.” ifadelerine yer verdi.

Analist, Alexa ekosisteminin, Alexa ve onun ortam zekasıyla ilgili çok sayıda donanım yatırımı sayesinde daha geniş bir pazara açıldığını sözlerine ekledi. Yapay zeka ayrıca müşterinin ne istediğini tahmin etmek, ürün bulunurluğunu değerlendirmek ve teslim güzergâhlarını belirlemek için de kullanılıyor. 

Post bunun yanı sıra Amazon’un yapay öğrenme yeteneğini bulut uygulaması olan Amazon Web Services ile finanse ettiğini söyledi. 

Amazon’un sermaye yatırımı oranını açıklamadığını aktaran Post, Amazon’dan gelen önceki yorumlara dayanarak bu yatırımın toplam sermaye yatırımının büyük kısmını oluşturduğuna ve giderek arttığına inanıyor.

Airbnb (ABNB)

Yapay zeka, arama algoritması da dâhil olmak üzere Airbnb’nin her noktasında kullanılıyor. Post, tatil-kiralama platformunun, arama sonuçlarında bir listenin nasıl görüneceğini belirlemek için 100’den fazla faktörden faydalandığını söyledi. Yapay zeka ayrıca; otellerin, otel reytingi, sezon ve yerel etkinlikler de dâhil olmak üzere çeşitli değişkenler kullanarak ücretlerini optimize etmelerine yardımcı oluyor.

Şirket yakın zamanda ev sahiplerinin apartman dairelerini kısa süreli kiraya vermelerine imkan tanıyan bir platformu hayata geçirmişti. 

Uber (UBER)

Post, araç paylaşım platformunun hemen hemen tüm temel işlevlerinde yapay zeka kullandığını ve bunun da “daha iyi bir müşteri deneyimi sağlayacak şekilde talep tahmini ve ağ optimizasyonunda önemli ilerlemelere” katkıda bulunduğunu ifade etti.

BofA’dan Yapay Zeka Sektör Analizi ve Öne Çıkan Şirketler!

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu yazı hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC