Altın Yorumları

BofA’dan Güçlü Altın Tahmini: Ne Zaman Yükselecek?

BofA’dan Güçlü Altın Tahmini: Ne Zaman Yükselecek?
Google News Icon Takip Et

Bank of America emtia analistleri, bu yılın başlarında hareketli seyrederek yatırımcısını memnun eden altındaki yükselişin daha da tırmanacağına inanıyor. Analistlere göre sarı metal, önümüzdeki 12 ile 18 ay için ons başına 3 bin dolara ulaşabilir.

Bu tahmin, dünyanın dört bir yanındaki merkez bankalarının külçe altın alımlarının devam etmesine ve Fed’in faiz oranlarını düşürmesine dayanıyor; ki BofA’ya göre bu da fiziksel olarak desteklenen altın borsa yatırım fonlarına (ETF) girişlere yol açabilir.

Bank of America müşterilerine gönderdiği bir notta “Süregelen merkez bankası alımları da önemli ve döviz portföylerinde doların payını azaltmaya yönelik bir baskı muhtemelen merkez bankalarının daha fazla altın satın almasını tetikleyecektir.” ifadelerini kullandı. 

Analistler, altının uzun vadeli bir değer deposu, enflasyona karşı koruma ve etkili bir portföy çeşitlendiricisi olarak görülmeye devam ettiğini söylüyor. Bank of America, bu özelliklerin altını mevcut yüksek enflasyon ve jeopolitik belirsizlik ortamında ideal bir yatırım haline getirdiğini düşünüyor.

Banka ayrıca Dünya Altın Konseyi’nin yakın zamanda yaptığı bir ankete göre merkez bankalarının önümüzdeki aylarda daha fazla altın almayı planladığını belirtiyor.

Bu yıl yaklaşık 15% değer kazanan spot altın, bugün TSİ 14.30’da 2.331 dolardan işlem gördü. ABD vadeli altın kontratları ise 0,06% artışla 2.345 dolara yükseldi. 

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Investing