Borsa Yorumları

BofA’dan 2023 için Yatırım Tavsiyeleri!

November 28, 2022 • 3 dakika okuma süresi
BofA’dan 2023 için Yatırım Tavsiyeleri!

BofA stratejistlerine göre, FED’in faiz oranının 5,25%’e ulaşması ve dolayısıyla FED’in aralık ayında faiz indirimi yapmasıyla birlikte ABD önümüzdeki yıl hafif bir resesyon yaşayacak.

Michael Hartnett ve ekibi gönderdiği bir bilgilendirme yazısında, hisse senetlerinin yatay seyredeceğini ve S&P 500 endeksinin 2023’ü 4.000 puanda bitireceğini açıkladı.

Yılın ilk yarısında aşağı yönlü risk varlıklarını koruyup muhtemelen ikinci yarıda boğa piyasasına doğru yöneleceklerini belirten Hartnett, “sert iniş ve düşük fiyatlanmış kredi riskleri” nedeniyle yılın ilk yarısında ABD devlet tahvillerinde alış pozisyon alacaklarını, optimal S&P giriş noktalarını “çok ufak alım” için 3.600, “orta düzey alım” için 3.300 ve “yüksek miktarda alım” için 3.000 seviyesinde tutacaklarını ifade etti.

2023 için öne çıkardıkları 5 işlem ise şöyle:

  1. “COVID’in canlanmasının ABD/EAFE hisselerini yükselişe geçirmesi, Çin’in yüksek ‘tasarruf fazlasının’ olması ve Çin hisse senetlerinin alış pozisyonu akımına ters eğilim göstermesi” nedeniyle Çin hisse senetlerinde (MCHI) (GXC) alış pozisyonuna geçilebilir.
  2. “Amerikan Doları’nın zirve yapması, Çin’in yeniden gündeme gelmesi, metal envanteri darlığı, enerji geçişinin hızlanması, 2020’lerde enflasyon riskinden korunma ihtiyacı” nedeniyle altında ve bakırda alış pozisyonu olabilir.
  3. “Küreselleşme eğiliminin yerelleşmeye, para fazlalığından mali fazlalığa, eşitsizlikten kapsayıcılığa vb. değişikliklerin sadece başlangıç aşamasında olması ve bunun yanı sıra sermaye harcamalarının yeni bir makro boğa hikâyesi yazmaya hazır olmasının etkisiyle deflasyon varlıklarından enflasyon varlıklarına geçişi temsil eden 2020’lerdeki seküler liderlik kaymaları” nedeniyle global endüstrilerde (XLI) ve düşük piyasa değerli şirketlerde alış pozisyonu düşünülebilir.
  4. ABD teknoloji şirketlerinde (XLK) “Liderliğin yaşlanması, sahiplik oranının hâlâ aşırı olması, QE devrinin artık sona ermesi ve bunun yanı sıra penetrasyon ve düzenleme risklerinin zirve yapması” nedeniyle satış pozisyonu düşünülebilir.
  5. AB bankalarında (EUFN) alış pozisyonu. Kanada, Avustralya, Yeni Zelanda ve İsveç bankalarında satış pozisyonu. “Kanada/Avustralya/Yeni Zelanda/İsveç emlak krizlerine karşı; Euro bölgesini Rusya’nın enerji bağımlılığından, Çin’in ihracat bağımlılığından, ABD’nin askeri bağımlılığından kurtaracak bir hamle: AB mali teşvikleri.”

BofA’dan 2023 için Yatırım Tavsiyeleri!

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu yazı hazırlanırken faydalanılan kaynak: Seeking Alpha