Borsa Yorumları

BofA Temettülere Dikkat Çekiyor!

January 6, 2023 • 2 dakika okuma süresi
BofA Temettülere Dikkat Çekiyor!

Bank of America’dan perşembe günü yapılan açıklamada, mevcut yatırım ortamında yatırımcılar toplam getiriye daha çok ağırlık verdikçe temettülerin daha çok önem kazanacağını savundu.

Kurumun yayımladığı bir bilgilendirme yazısında görüşlerini paylaşan hisse senedi ve nicel strateji ekibi, “Artık, temettülerin toplam piyasa getirisine olan katkısının son on yıla kıyasla önemli ölçüde artabileceği “toplam getiri dünyasına” girdiğimize inanıyoruz. Zira geçtiğimiz on yıl, nakit getirilerdeki azalmanın ve fiyat getirilerindeki yükselmenin damga vurduğu bir dönem oldu” ifadeleri kullanıldı.

BofA, bu stratejinin bir parçası olarak yatırımcılara “piyasanın üstünde ve güvenli temettü getirisi olan şirketleri belirlemeleri” tavsiyesinde bulundu.

Finans kurumu, potansiyel temettü fırsatlarını belirlemek için Russell 1000’de temettü ödeyen hisseleri, temettü getirilerine göre sıralayarak beş gruba ayırdı. Kurum, endeksteki en yüksek ikinci temettü getirisi grubuna ağırlık verilmesini tavsiye etti.

Şirketten yapılan açıklamada, yüksek temettü getirisi olan bazı şirketlerin daha riskli bir yatırım olabileceği belirtildi. Bu nedenle kurum, nispeten yüksek temettü ödemeleri ve önemli ölçüde düşük zarar riski sunan ikinci gruba yönelmeyi öneriyor. 

Quantile 2 grubunda yer alan hisselerden bazıları; HP (HPQ), Phillips 66 (PSX), Morgan Stanley (MS) ve Gilead Sciences (GILD). Temettü getirisi açısından bakıldığında HPQ 3,72%, PSX 3,63%, MS ve GILD ise 3,38%’er temettü getirisi sağlıyor.

Temettü yatırımına başka bir perspektiften bakmak için piyasadaki en büyük beş temettü ağırlıklı borsa yatırım fonuna göz atabilirsiniz: Vanguard Dividend Appreciation ETF (VIG), Vanguard High Dividend Yield Index ETF (VYM), Schwab US Dividend Equity ETF (SCHD), iShares Core Dividend Growth ETF (DGRO), iShares Select Dividend ETF (DVY).

BofA Temettülere Dikkat Çekiyor!

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu yazı hazırlanırken faydalanılan kaynak: Seeking Alpha