Ekonomi ve Finans Haberleri

BofA Petrole Yönelik Hedef Fiyatını Yükseltti: Fiyatlar Yazın Zirveyi Görecek

Nisan 3, 2024 • 2 dakika okuma süresi
BofA Petrole Yönelik Hedef Fiyatını Yükseltti: Fiyatlar Yazın Zirveyi Görecek

Bank of America stratejistleri, Brent ve ABD ham petrolü için 2024 sonu fiyat tahminlerini sırasıyla varil başına 86 ve 81 dolara yükseltti. Bu revizyon, bir dizi faktörün bir araya gelmesinin daha sıkı bir küresel petrol piyasasına işaret etmesiyle geldi.

Stratejistler, özellikle Ortadoğu’da devam eden jeopolitik gerilimlerin ve disiplinli OPEC+ arz stratejilerinin son yıllardaki en düşük volatilite seviyelerine katkıda bulunduğunu söylüyor:

Şimdilik, artan enflasyon ve GSYH büyüme beklentilerine rağmen faiz piyasaları daha yüksek petrol fiyatlarına bakıyor. Ucuzlayan elektrik fiyatları, deflasyon ihraç eden Çin ekonomisi ile birlikte bir miktar rahatlama sağladı ve OPEC+’daki geniş yedek ham petrol üretim kapasitesi endişeleri azalttı.

Ayrıca BofA, ekonomik büyüme beklentilerindeki iyileşmenin 2024 yılının ikinci ve üçüncü çeyreğinde petrol piyasasında günlük 450 bin varillik bir açığa yol açacağını tahmin ediyor.

Bankanın stratejistleri, Brent ve WTI fiyatlarının yaz aylarında 95 dolar civarında zirve yapmasını bekliyor ve ekliyor:

O zaman bile, 2025’te ABD’den gelen sağlam arz artışı, uzun vadeli petrol fiyatlarının sabit kalması gerektiğini gösteriyor. Bu nedenle, sınırlı yatırım harcamalarının orta vadeli petrol fiyatları için bazı yukarı yönlü riskler yarattığını kabul etmemize rağmen, gelecek yıl için tahminlerimizi değiştirmiyoruz.

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Investing