Borsa Yorumları

BofA: Bu Teknoloji Hisselerini Kaçırmayın

May 22, 2023 • 3 dakika okuma süresi
BofA: Bu Teknoloji Hisselerini Kaçırmayın

Bazı analistlere göre teknoloji hisselerindeki güçlü artış balon endişeleri oluştursa da Bank of America’ya göre bazı teknoloji şirketleri, göz ardı edilemeyecek kadar dikkat çekiyor. 

BofA’ya göre Fiverr (FVRR), IBM (IBM), Concentrix (CNCX) gelecek aylarda ciddi bir artış potansiyeli taşıyor. 

💻 IBM: Analist Wamsi Mohan’a göre IBM’in evrimi devam ediyor. Şirketin yapay zekâ alanında lider bir oyuncu olma yolunda emin adımlarla ilerlediğini düşünen Mohan, “IBM önce hizmetleri yoluyla daha sonra adaptasyonun ölçeklenmesiyle yazılımı yoluyla yapay zekâdan para kazanacak.” diyor. 

Mohan yapay zekânın zaman içinde şirketin arka planda kalan işlerinin 30%’unun yerini alabileceğini düşünüyor. 

Öte yandan Mohan, güçlü bir bilançoya ve istikrarlı kârlılığa sahip olan IBM yönetiminin doğru zamanda doğru hamleleri yaptığını belirtiyor ve ekliyor:

IBM’in maliyet azaltma hamlelerini daha da artıracağına ve satın alımlar yoluyla hizmet ve yazılım tekliflerini güçlendireceğine inanıyoruz.” 

Mohan, gerileyen makro ortamda IBM’in savunmacı doğası gereği şirketin “AL” notunu koruyor. 

🧾 Fiverr: Çoğu Wall Street analisti freelance hizmetler için bir pazar yeri görevi gören Fiverr’ın yapay zekâdan faydalanıp faydalanamayacağını tartıp dursa da analist Nat Schindler, kararını vermiş ve yatırımcıların bu fırsattan yararlanması gerektiğini düşünüyor. 

Kısa bir süre önce beklentileri aşan bilançosunun ardından Schindler, ilk göstergelerin Fiverr’in yapay zeka trenini yakalamak için iyi bir konumda olduğuna işaret ettiğini söyledi.

Schindler, ekonomik durgunluğun şirket için bir risk teşkil etmeye devam ettiğini ancak Fiverr’ın “yapay zekâ konusundaki erken atılımlardan cesaret aldığını” söylüyor.

Şirket için 44 dolarlık 12 aylık ortalama hedef fiyat belirleyen Schindler, “Fiverr’in uzun vadeli fırsatı görünümünü olumlu değerlendiriyoruz ve pazarlama verimliliğinin iyileştirilmesinin, şirketin tutarlı gelir akışları elde etmesine yardımcı olabileceğine inanıyoruz” yorumunu yapıyor. 

💡 Concentrix: Analist Ruplu Bhattacharya, tüketicilere teknoloji çözümleri sunan Concentrix hisselerindeki satış dalgasının sona erdiğini düşünüyor. 

Yapay zekânın bir ucundan tutan şirket, geçen hafta otomasyonun kârlılık için sağlıklı olduğunu ve bu eğilimin devam etmesini beklediğini açıklamıştı. 

Bhattacharya ise, yapay zekânın en popüler atılımlarından biri olan ChatGPT’yi “Concentrix’in cephaneliğinde şirketin yeni müşteriler ve yeni gelir akışları kazanmasına yardımcı olan bir diğer araç” olarak görüyor.

Öte yandan analist, pandemi döneminin etkileri sonlanmaya yaklaşırken Concentrix için ortalamanın üzerinde gelir artışı bekliyor ve “Hisselerdeki düşüşü aşırı bir tepki olarak görüyoruz ve küresel ölçek, tekliflerin çeşitliliği, pazarın üzerinde gelir büyümesi ve marka adı nedeniyle Concentrix için ‘AL’ notumuzu koruyoruz” diyor.

BofA: Bu Teknoloji Hisselerini Kaçırmayın

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC